Zemřel patriarcha syrské řeckopravoslavné církve Ignác IV. Hazim

Ohodnoťte článek

Ignác IV. Hazim
Ignác IV. Hazim

Bejrút. V úterý před týdnem zemřel v bejrútské nemocnici sv. Jiřího řeckopravoslavný antiochijský patriarcha Ignác IV. Hazim (إغناطيوس الرابع هزيم). Dvaadevadesátiletý syrský patriarcha trpěl již delší dobu vážnými zdravotními problémy. Přesto v posledních měsících opakovaně apeloval na mír a smíření v Sýrii. Patriarcha Ignác IV. stál v čele syrské řeckopravoslavné církve 33 let. Jeho pohřeb se konal v neděli 9. prosince v katedrále sv. Mikuláše v bejrútské křesťanské čtvrti Ašrafíja.

Když Benedikt XVI. dostal zprávu o úmrtí patriarchy Ignáce IV., usebral se v modlitbě. Svou soustrast vyjádřili také katoličtí biskupové a patriarchové blízkovýchodních zemí, kteří v těchto dnech zasedali v severolibanonské Haríze.

Soustrastné poselství Benedikta XVI. metropolitovi Spyridonovi

Benedikt XVI. zaslal soustrastné poselství Spyridonovi, metropolitovi Heliopole, a synodu řecké pravoslavné církve v souvislosti s úmrtím syrského patriarchy Ignáce IV. Hazima. Papež připomíná zesnulého patriarchu jako zářivého svědka víry a lásky, který zasvětil svůj život smíření a pokoji mezi lidmi. Zdůrazňuje jeho kladný přínos v procesu vzájemného přibližování katolické a řeckopravoslavné církve. Kéž by vzpomínka na něj byla povzbuzením k pokračujícímu dialogu a hledání úplného společenství v Kristu, uzavírá Benedikt XVI.

Ignác IV. Hazim úmrtní oznámení

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Zemřel patriarcha syrské řeckopravoslavné církve Ignác IV. Hazim a Soustrastné poselství Benedikta XVI. metropolitovi Spyridonovi.