Al-Watan: Assad žije na vojenské lodi pod ruskou ochranou

Ohodnoťte článek

Bašár Assad a Sergej Lavrov v Damašku 7. února 2012
Bašár Assad a Sergej Lavrov v Damašku 7. února 2012

Syrský prezident Bašár Assad, jeho rodina a nejbližší spolupracovníci žijí na válečné lodi u syrského pobřeží a jejich bezpečnost zajišťuje ruské námořnictvo. Tvrdí to s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje ze zpravodajské komunity včerejší vydání saúdských novin Al-Watan (الوطن).

Prezident se prý přepravuje do Damašku vrtulníkem jen na důležitá oficiální jednání a recepce. Přistává na utajeném místě a do prezidentského paláce cestuje pod silnou ochranou.

Al-Watan z přítomnosti Assad na válečné lodi dovozuje, že prezidentovi byl udělen Ruskem politický azyl, nicméně nic takového nebylo Ruskem potvrzeno.

Zpráva není potvrzena z jiných zdrojů a může se jednat jen o další výstřel v mediální válce, kterou proti režimu Bašára Assada vede Saúdská Arábie, podporující v syrské občanské válce povstalce.

Rusko, které od počátku občanské války podporovalo Assadův režim, koncem loňského roku naznačilo, že si je vědomé neudržitelnosti pokračování Assadovy vlády ve formě, jaká byla před občanskou válkou. Různí ruští představitelé připustili možnost Assadova pádu, jedním dechem ale varovali před pokračováním občanské války a nástupem radikálně islámského režimu a vyzvali k celonárodnímu dialogu.

Během skoro dva roky trvající občanské války v Sýrii zahynulo podle odhadů okolo 60 tisíc lidí. Země je stále rozdělená mezi části ovládané vládou a povstalci a nezdá se, že by krvavé boje měly v dohledné době skončit. Prezident Assad se sice vyslovil pro národní dialog a volby, ale moci se vzdát zjevně nehodlá. Opoziční tzv. Národní koalice naopak vypsala na Assadovu hlavu odměnu 1 milionu dolarů.

المالح: ولو في البحر.. الروس لن يحموا الأسد – zpráva Al-Watan (arabsky)