Arabské státy podporují demokracii – pro izraelské Araby

Ohodnoťte článek

volby v Izraeli
volby v Izraeli

Liga arabských států vyzvala izraelské Araby, aby hlasovali v zítřejších volbách do Knesetu. Liga, jejímiž členy jsou arabské státy Blízkého východu a Afriky, z nich většina nekoná volby státních představitelů, uvedla, že arabské hlasování je potřeba „aby se zabránilo vítězství krajní pravice, která nechce mír a neakceptuje jiné lidi než Židyv ve výlučně židovském státě.“

Liga v dopise vyzývá všechny Araby, aby volili arabské strany. Vzhledem k tomu, že Arabové představují 20 % občanů Izraele, Liga uvedla, že mají „důležitý úkol, postavit se pevně proti těm, kdo porušují mezinárodní právo a základní principy demokracie a spravedlnosti.“ Pokud nedojde k masovému hlasování, jen to zhorší problémy izraelských Arabů. „Na základě toho, co se odehrává v Knesetu, jako jsou pokusy o přijetí rasistických zákonů proti Arabům, bude Pravice schopný dělat, co se jí bude chtít a etnicky vyčistit Araby,“ pokud jí v tom arabští voliči nezabrání, tvrdí Arabská liga.

Palestinskoarabská oficiální tisková agentura WAFA informovala o včerejší výzvě Arabské ligy s tím, že izraelští Arabové si musí zorganizovat dopravu k volbám a další formy vzájemné pomoci. „Vy jste skuteční vlastníci země, bránící naše mešity a kostely, naše muslimské a křesťanské hroby, naši historii a naši zem. Kvůli minulým krutostem a budoucím nebezpečím je nutné, abyste se sjednotili a pomohli si navzájem hlasovat,“ radí tisková agentura arabským občanům Izraele.

Volební účast izraelských Arabů byla v posledních letech o něco nižší, než u obyvatel Izraele obecně. V roce 2009 ve volbách do 18. Knesetu volilo 53,4 % izraelských Arabů, zatímco celkově byla volební účast mezi všemi Izraelci 56,3 %. Ve volbách mezi lety 1969 až 1999 byla arabská volební účast většinou vyšší než 70%, ale strmě poklesla až na 18 % ve volbách v roce 2001.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Arab States Embrace Democracy – for Israeli Arabs.