Černá Hora poskytla pozemek k výstavbě první synagogy

Ohodnoťte článek

Židovská obec Černé HoryČernohorská vláda poskytla místní nepočetné židovské komunitě pozemek k výstavbě první synagogy. „Dostali jsme krásné místo v centru Podgorice,“ uvedl předseda Židovské obce Černé Hory (Jevrejska zajednica Crne Gore) Jaša Alfandari, který upřesnil, že dohoda předjednaná na podzim byla formálně uzavřena poslední den loňského roku a „dar vlády a města Podgorica“ bude židovské obci patřit 99 let.

Výstavbu synagogy bude financovat Vadim Rabinovič (Vadim Rabinovich, Вадим Рабинович), spolupředseda Evropského židovského parlamentu a filantrop původem z Ukrajiny.

Rabinovič se také v září 2012 spolu s druhým spolupředsedou Joelem Rubinfeldem u černohorské vlády snažil získat podporu pro výstavbu synagogy.

Černá Hora má okolo 660 tisíc obyvatel. Podle statistických údajů z roku 2007 v zemi žilo jen 12 Židů. Evropský židovský kongres nicméně hovoří o několika stovkách lidí se židovskými kořeny, členy místní obce je 107 lidí.

Černá HoraNáboženské služby bude černohorské židovské obci zajišťovat rabi Luciano Moše Prelević, jehož otec se v Černé Hoře narodil. Rabi Prelević dosud sloužil jako hlavní rabín Židovské obce Záhřeb (Židovska općina Zagreb).

Černá Hora přibližně před rokem uznala židovství – vedle pravoslavného křesťanství, římskokatolického křesťanství a islámu – za oficiálně akceptované náboženství.

Přestože je židovská přítomnost v Černé Hoře zdokumentována již ve středověku, není nic známo o tom, že by v zemi kdy byla vybudována synagoga nebo existovala v dřívějších dobách samostatná židovská obec.

Dogovorena izgradnja sinagoge u Podgorici – zpráva novin Pobjeda (černohorsky)

Crna Gora upisana i na „jevrejsku mapu“ svijeta – zpráva novin Pobjeda (černohorsky)