Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti – pohled druhé generace

Ohodnoťte článek

Památník Jad Vašem (foto: Wikipedia)
Památník Jad Vašem (foto: Wikipedia)

Dnes si připomínáme  Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Datum je spojeno s výročím osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim Sovětskou armádou 27. ledna 1945.

O tragediích Druhé světové války bylo napsáno mnoho a řečeno ještě více. Hovoříme-li o velkých slovech a statistikách, jakkoli jsou strašné, tak si málokdo umí představit utrpení jednotlivce a pochopit, že ke zločinům proti lidskosti může dojít kdekoli, pokud nebudeme pozorně sledovat první příznaky a bojovat proti nim. Chceme-li ale pochopit, jak tato doba ovlivnila lidské osudy pak je dobré se právě s takovými osudy seznámit a tak dát situaci lidský rozměr, který je pro takové pochopení nezbytný.

Právě takový pohled poskytuje rozhovor, který poskytl honorární konzul v Haifě pan Roni Gipsz Českému rozhlasu v ostravském studiu. Doporučujeme čtenářům si tento příběh poslechnout a zamyslet se nad ním.

 

Jedna myšlenka na “Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti – pohled druhé generace”

  1. No já už jsem třetí, nebo možní čtvrtá (podle toho, jak to počítat) generace „po“ a protože se touhle problematikou zabývám, cítím u svých vrstevníků touhu po prozkoumání našeho historického dědictví, ovšem trochu „svobodněji“ bez takového psychického zatížení, jako naši předci, kteří byli u toho. Z jednoho prostého důvodu: jelikož to zatížení už nemáme, ale stále na tyto historické tragédie narážíme. Neví náhodou někdo o nějakých oficiálnějších pracích právě mladých vědců, které by však nebyly vyloženě kontroverzní, ba nějak znavěžující, ale zase přinášely něco jiného, než obvyklý vhled pamětníku do tragédie židovského národa? Díky moc!

Komentáře nejsou povoleny.