Egyptský prezident Mursí vyhlásil kvůli nepokojům výjimečný stav ve třech provinciích

Ohodnoťte článek

pohřeb v Port Saídu

Egyptský prezident Mohamed Mursí vyhlásil včera mimořádný stav ve třech provinciích zasažených nepokoji, které si již vyžádaly desítky mrtvých, a varoval, že je připraven podniknout další kroky proti ohrožení bezpečnosti země.

Výjimečný stav, vyhlášený prezidentem v televizním vystoupení, vstoupil v platnost o půlnoci ze včerejška na dnešek v provinciích Port Saíd, Suez a Ismajlíja na dobu 30 dní. Současně byl v těchto provinciích vyhlášen mezi 21 hodinou a 6 hodinou zákaz vycházení.

Mursího rozhodnutí je reakcí na nepokoje, které vypukly poté, co bylo vyneseno 21 rozsudků smrti nad fotbalovými fanoušky portsaídského klubu Al-Masrí (Al-Masry), kteří se loni podíleli na smrtící bitvě na stadionu v Port Saídu, při níž zemřelo 74 lidí.

Od soboty při střetech mezi demonstrujícími, napadajícími policejní stanice a další bezpečnostní zařízení, a bezpečnostními složkami zemřelo 31 lidí a stovky byly zraněny.

Mursí ve svém projevu současně nabídl smír opozici, když prohlásil, že „není alternativy k dialogu“ a pozval představitele opozice na dnešní odpoledne na jednání do prezidentského paláce.

Výjimečný stav není v Egyptě něčím neznámým. Bývalý prezident Husní Mubarak vládl za výjimečného stavu nepřetržitě od roku 1981, kdy byl zavražděn jeho předchůdce Anvar Sadat, až do svého svržení. Výjimečný stav byl zrušen až novým režimem v květnu 2012, měsíc před prezidentskými volbami, v nichž zvítězil Mursí.