Guvernér Banky Izraele Stanley Fischer překvapivě rezignoval

Ohodnoťte článek

Banka IzraeleStanley FischerGuvernér izraelské centrální Banky Izraele (Bank of Israel, בנק ישראל) Stanley Fischer (סטנלי פישר) včera neočekávaně informoval předsedu vlády Benjamina Netanjahua, že k 30. červnu 2013 odstupuje z funkce. Důvod odchodu po osmi letech – dva roky před vypršením druhého funkčního období – nesdělil.

Stanley Fischer uvedl, že kromě podpory izraelského hospodářství si jako guvernér za svůj cíl stanovil přijetí nového Zákona o Bance Izraele, k čemuž došlo v květnu 2010. Od té doby banka úspěšně pracuje v rámci nového zákona, především prostřednictvím práce Měnového výboru a Dozorčí rady.

Fischerem silně podporovaný zákon přitom jeho guvernérské pravomoci omezil, když přesunul pravomoc rozhodovat o výši úrokových sazeb z guvernéra na již zmíněný sedmičlenný Měnový výbor, jehož členy jsou i tři zástupci akademické sféry. „Výzkum ukázal, že průměrná skupinová rozhodnutí jsou lepší, než rozhodnutí jednoho člověka,“ odůvodnil tehdy Fischer, proč se vzdává pravomoci.

Profesor Fischer uvedl, že i v nadcházejících měsících do svého odchodu se bude plně věnovat plnění svých povinností guvernéra. Dodal, že je velmi vděčný za možnost stát v čele centrální banky zejména v období globální ekonomické krize, složité geopolitické reality a domácích sociálních problémů.

Guvernér poděkoval premiérovi, ministru financí, předsedovi finančního výboru Knesetu, členům Měnového výboru, Dozorčí rady, vedení a zaměstnancům Banky Izraele za možnost s nimi spolupracovat.

Na dnešních 11 hodin izraelského času svolal Stanley Fischer tiskovou konferenci ke svému ohlášenému odchodu.

Reakce na rezignaci Stanleyho Fischera

Premiér Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) Fischerovi poděkoval za roky služby v čele Banky Izraele a prohlásil, že „zásadně přispěl k ekonomickému růstu a ekonomickým úspěchům Státu Izrael“ a jeho „zkušenost, moudrost a mezinárodní vztahy“ byly během ekonomické krize pro izraelskou ekonomiku zásadně důležité.

Ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) Fischerovi za jeho službu v čele centrální banky poděkoval a označil jej za „přínos nejen ekonomice Izraele, ale i jeho mezinárodnímu obrazu.“

Předseda finančního výboru 18. Knesetu Moše Gafni (Moshe Gafni) ocenil Fischera za „zlepšení statusu Banky Izraele“ jak doma tak v zahraničí. „Spolupracovali jsme velmi úzce, i kdy jsme spolu nesouhlasili,“ prohlásil Gafni a dodal, že guvernérova odchodu lituje.

Předsedkyně Strany práce (Avoda) Šeli Jachimovič (Shelly Yachimovich) označila Fischerovu „předčasnou a překvapivou rezignaci“ za „tvrdé vyjádření nedůvěry v premiéra Netanjahua a facku do tváře jeho ekonomické politiky“ s tím, že „rezignace je pro izraelské občany varovnou zprávou.“

Zdroje z Banky Izraele nicméně uvedly, že se od počátku předpokládalo, že Stanley Fischer svůj druhý mandát nedokončí. K rozhodnutí odejít prý došel již před nedávnými volbami do 19. Knesetu, nicméně s oznámením čekal až po volbách, aby se vyhnul politizaci.

Prohlášení oceňující odcházejícího guvernéra vydaly také přední izraelské banky, jejichž akcie reagovaly na Fischerovo oznámení poklesem.

Jedna myšlenka na “Guvernér Banky Izraele Stanley Fischer překvapivě rezignoval”

  1. Mam ho rad, byt napr.byty zase o neco drazily i diky jeho rozhodnutim v makroekonom.vecech.

    Prohlaseni Shelly mi pripada DOST trapne, pokud si jeste vzpomenu na jeji predvol.kampane, kdy ho jeste tvrde kritizovala za jeho rozhodnuti.

    Fisherovi nelze uprit jeho zasluhy o ozdraveni nasi ekonomiky, byt zvlaste zacinajici rodiny to musi bolet.

Komentáře nejsou povoleny.