Izrael začal testovat databázi biometrických údajů

Ohodnoťte článek

biometrická databáze v akci
biometrická databáze v akci

Navzdory protestům skupin hájících soukromí začal Izrael předevčírem shromažďovat biometrické údaje o svých občanech. Pilotní program biometrické databáze výrazně posílí schopnost úřadů identifikovat teroristy, tvrdí jeho stoupenci. Odpůrci jsou naopak přesvědčeni, že program dá státu bezprecedentní možnost kontrolovat životy Izraelců.

Testovací fáze programu bude trvat 2 roky a bude dobrovolná. Izraelci ve věku 16 a více let žijící ve městech Ašdod (Ashdod), Petach Tikva a Kfar Sava budou dotázáni, zda do databáze poskytnou své otisky prstů, fotografie ve vysokém rozlišení a další informace. Přístup do biometrické databáze budou mít bezpečnostní složky, soudy a za určitých okolností i běžná policie.

Zákon o zřízení biometrické databáze byl přijat v roce 2009, když nejvíce jej prosazoval poslanec Meir Šítrit (Meir Sheetrit), kandidující nyní na 5. místě kandidáky strany Pohyb (HaTnua) vedené Cipi Livni (Tzipi Livni). Různé skupiny na ochranu lidských práv a soukromí podaly proti projektu řadu žalob k Nejvyššímu soudu, který nařídil realizaci omezeného testovacího programu a má v úmyslu následně dopady testování vyhodnotit.

Poznámka překladatele: V České republice i všech dalších zemí Evropské unie se biometrické údaje občanů běžně shromažďují již od 1. září 2006 při vydávání cestovních pasů s platností delší než 1 rok.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Biometric Database Test Project to Begin Tuesday.