V Izraeli je po volbách – a vychází najevo, že centrální banka žádá zvýšení daní a škrty v rozpočtu

Ohodnoťte článek

Banka Izraele

Izraelská vláda musí zvýšit daně a udělat velké škrty ve státním rozpočtu, aby snížila jeho deficit na rozumnou výši, důrazně doporučila Banka Izraele ve stanovisku, které adresovala vládě před 2 týdny – a k němuž se předevčírem, den po parlamentních volbách, dostaly noviny Jediot Achronot.

Stanovisko banky je přitom v příkrém rozporu s předvolebním uklidňováním premiéra Benjamina Netanjahua a ministra financí Juvala Štajnice (obou z Likudu), že po volbách se daně zvyšovat nebudou.

Banka Izraele vydává svou analýzu stavu státního rozpočtu, předpokládaného deficitu a rozpočtových cílů každoročně během rozpočtové diskuse. Zpráva původně měla být zveřejněna už 7. ledna, tedy 2 týdny před volbami, ale banka zveřejnění odložila až na začátek rozpočtové debaty.

Podle informací Jediot Achronot zpráva zdůrazňuje nutnost reagovat na předpokládaný vysoký schodek státního rozpočtu zvýšením daní a velkými rozpočtovými škrty s tím, že jinak by deficit v dalších letech ještě významně rostl.

Zpráva také konstatuje, že náklady na vládní politiku v oblasti vzdělání, sociální péče, infrastruktury a obrany byly výrazně vyšší, než je rozpočtový strop pro rok 2013 a následující roky. Je proto nutné přehodnotit priority a rozpočet odpovídajícím způsobem upravit.

Oficiálně bude zpráva Bankou Izraele zveřejněna na začátku rozpočtové debaty, což by mělo být bezprostředně poté, kdy se sejde 19. Kneset a bude známo, kdo je novým ministrem financí.