V Izraeli začaly ostře sledované volby (+ foto)

Ohodnoťte článek

volby do KnesetuV Izraeli se dnes v 7 hodin ráno místního času otevřelo 10.132 volebních místností a občané Izraele začali volit své zástupce do 19. Knesetu. Volební místnosti se zavřou ve 22 hodin a ihned poté začnou tři hlavní izraelské televize – Kanály 1, 2 a 10 – zveřejňovat své odhady volebních výsledků, založené na dotazování při odchodu z volebních místností.

Aktivní volební právo, tedy právo volit, má 5.656.705 Izraelců. Ve volební místnosti musí každý volič prokázat totožnost platným průkazem totožnosti, pasem nebo řidičským průkazem. Hlasování je možné pouze v Izraeli, v zahraničí mohou volit jen diplomatičtí a jiní státní zaměstnanci, kteří jsou mimo Izrael v době voleb pracovně.


 

Všechny kandidující politické strany jsme Vám představili v posledních dnech

 

Bezpečnost voleb zajišťuje více než 20 tisíc příslušníků izraelské policie.

Volební den je v Izraeli zvolen tak, aby nekolidoval s židovským, muslimským a křesťanským dnem odpočinku. Den voleb je však ze zákona dnem pracovního klidu, který je zaměstnancům plně placen. Zaměstnanci společností, které mají povoleno pracovat o státních svátcích a kteří dnem musejí pracovat, dostávají dvojnásobek své běžné mzdy.

Volební kampaň oficiálně začala 9. října 2012, kdy premiér Benjamin Netanjahu oznámil úmysl rozpustit Kneset a konat předčasné volby. Oznámení následovalo po neshodách vládní koalice ohledně státního rozpočtu na rok 2013.

Celá volební kampaň proběhla ve stínu přesvědčení, že Likud, který navíc vytvořil společnou kandidátku se stranou Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), volby vyhraje a Netanjahu bude znovu předsedou vlády. Řešilo se tak především, které další strany jak uspějí a koho Netanjahu po volbách přizve do nové koalice.

Volební kampaň se pokusil ovlivnit prezident USA Barack Obama vypuštěním informace o svém kritickém náhledu na Netanjahua.

Výsledky voleb přímo ovlivní složení budoucí izraelské vlády a její postoj k řadě sociálně-ekonomických výzev i k přání Arabů v Zemi Izrael vytvořit v Judeji, Samaří a Gaze vlastní stát.

volby 2013 - Šimon Peres
volby 2013 – Šimon Peres
volby 2013 - Benjamin Netanjahu
volby 2013 – Benjamin Netanjahu
volby 2013 - rabi Ovadja Josef
volby 2013 – rabi Ovadja Josef, kterého zleva podpírá Eli Jišaj a zprava Arje Deri

 

volby 2013 - Naftali Benet
volby 2013 – Naftali Benet