V Izraeli začíná předvolební kampaň v rozhlase a televizi

Ohodnoťte článek

volbyDnes, dva týdny před volbami do 19. Knesetu, začíná v Izraeli vysílání předvolebních reklam v rozhlase a televizi.

Kampaň zahajuje vysílání volebních příspěvků strany Am Šalem (Am Shalem, Celý národ, עם שלם) rabiho Chajma Amsalema (Haim Amsalem). Pořadí vysílání reklam jednotlivých stran bylo určeno losem.

Kampaň v rozhlase a televizi bude trvat 11 dní, přičemž z kandidátek má k dispozici 7 minut v televizi a 15 v rozhlase. Strany, které již mají poslance získávají navíc 2 minuty v televizi a 4 minuty v rádiu za každého poslance. Kandidátka LikudBejtenu tak bude mít nejdelší čas – celých 91 minut. Kadima, která byla na počátku 18. Knesetu nejsilnější stranou, ale následně utrpěla odchodem řady poslanců, bude mít 49 minut. Strana práce (Avoda) 23 minut. Nové strany, jako je Ješ Atid (Existuje  budoucnost, יש עתיד) Jaira Lapida a HaTnua (Pohyb, התנועה) Cipi Livni mají k dispozici standardních 7 minut v televizi.

Rozhlasové vysílání začíná dnes ráno a bude vždy třikrát denně po zprávách v 8, 14 a 18 hodin. Volební reklamy bude poprvé vysílat také Armádní rozhlas každý den ve 20:30. Televizní reklama poběží na Kanálech 10, 1 a 2.

Izraelská Ústřední volební komise již odmítla volební reklamy arabské strany Balad (בל“ד) a část reklamy strany Ocma LeJisrael (Otzma LeYisrael, Síla Izraele, עוצמה לישראל). Klip Baladu byl odmítnut kvůli tomu, že obsahoval záběry nacionalistických poslanců Knesetu, kteří vypadají jako by zpívali izraelskou státní hymnu HaTikvu na arabskou melodii.

Předseda volební komise soudce Eljakim Rubinstein (Elyakim Rubinstein), že klip „deformuje a zesměšňuje státní hymnu“ a zostuzování státních symbolů, jakým je například právě hymna, ve volební kampani není přijatelné. Balad označil rozhodnutí za pokračování umlčování a zastrašování strany.

Rubinstein také vůdcům strany Ocma Jisrael poslancům Arjemu Eldadovi (Aryeh Eldad) a Michaelu Ben-Arimu uložil odstranit z televizní reklamy výroky „žádná práva bez povinností“ a „bez existence těchto povinností, nemůže nikdo požadovat práva“ a jako problémový byl označen také výrok „jen židovský, ne arabský stát.“ Eldad a Ben-Ari uvedli, že „tyto věty jsou v demokracii legitimní, zcela normální a jsou obhajovány veřejně a právně; jakákoliv snaha je odstranit je vážnou ránou svobodě projevu.“

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku As Election Looms Closer, Radio and TV Ads Begin.

Jedna myšlenka na “V Izraeli začíná předvolební kampaň v rozhlase a televizi”

Komentáře nejsou povoleny.