V Jordánsku proběhly parlamentní volby, islamisté je bojkotovali

Ohodnoťte článek

volby v Jordánsku  23.1.2013
volby v Jordánsku 23.1.2013

V Jordánsku proběhly včera  volby členů Poslanecké sněmovny, dolní komory parlamentu. Opozice volby označila za „kosmetické.“ Politické křídlo Muslimského bratrstva Islámská akční fronta a řada dalších stran volby bojkotovala.

Volební právo má v Jordánsku okolo 2,3 milionu občanů. Volební účast ale podle předběžných zpráv činila jen 56,6 %, zřejmě i kvůli výzvě k bojkotu voleb.

Za situace, kdy volby ignoruje řada velkých stran, uchází se o 150 parlamentních křesel se 4letým mandátem přibližně 1.500 kandidátů, většinou kmenových vůdců, veřejných osobností a podnikatelů.

Jedná se o první případ, kdy zákonodárný sbor bude mít také právo vybrat předsedu vlády, což byla pravomoc, kterou měl zatím panovník. Cílem změny zavedené krále Abdalláhem II. v roce 2011 je posílení postavení premiéra, utlumení nespokojenost lidí a upevnění základů konstituční monarchie.

Islamistické a další opoziční strany nicméně krále obviňují z pouze kosmetických změn, kterými se snaží odsunout nezbytné skutečné změny, zejména „předání po desetiletích moci do rukou lidu.“ Radikální část odpůrců dokonce během nedávných masových demonstrací požadovala odstoupení panovníka.

Kritikův reforem dává za pravdu skutečnost, že zahraniční politika i bezpečnostní záležitosti i nadále zůstávají v rukou krále.

Také horní komora parlamentu je baštou panovníka, protože ten jmenuje ¾ jejích členů.

Bezpečnost voleb zajišťovalo 47 tisíc policistů a na jejich průběh dohlíželo 7 tisíc pozorovatelů.

Zajímavostí je, že volby v Jordánsku se konaly den po volbách v Izraeli. Do Izraele proto v den voleb přijeli jordánští novináři a pozorovatelé získat dojmy a informace o průběhu  voleb. Spolu se soudcem a předsedou volební komise Eljakimem Rubinsteinem dokonce navštívili některé volební místnosti. Soudce Rubinstein jim vše vysvětloval v dokonalé arabštině, kterou používal i během mírových rozhovorů za předsedy vlády Begina s Šamira, kdy byl členem delegace na mírových jednáních. Spolu s hosty odcestovali z Izraele také izraelští novináři sledovat naopak průběh voleb v Jordánsku.

Výsledky voleb budou známy nejdříve dnes ve 14 hodin.