Kardinál Raï: Západní společenství stanou před tribunálem svědomí a dějin za válku v Sýrii

Ohodnoťte článek

maronitský patriarcha Bechara Rai

Libanon. Přestavitelé oněch států, které živí syrskou válku dodávkami zbraní, peněz a dalších prostředků, jsou za své hanebné a podlé dílo zodpovědní před tribunálem svědomí a dějin. Budou se zodpovídat se zločinů násilí, pustošení, ozbrojeného vpádu a deportace nevinných obyvatel, kterými již téměř dva roky mučí syrský lid. Toto důrazné odsouzení vyslovil ve své nedělní homilii kard. Bechara Boutros Raï.

Jak jsme připomněli již včera, vyhlásil maronitský patriarcha na uplynulou neděli „Den solidarity se Sýrií“, věnovaný modlitbě a sbírce na syrské uprchlíky v Libanonu.

Kard. Raï nešetřil kritikou mezinárodního společenství, kterému přisoudil rozhodující vážný podíl na devastující válce v Sýrii. Maronitský patriarcha upozornil také na zodpovědnost OSN citací z encykliky Pacem in terris. „Za svůj hlavní cíl si Spojené národy stanovily zachovat a upevnit mír mezi národy, podporovat a rozvíjet mezi nimi přátelské vztahy založené na zásadách rovnosti, vzájemné úcty a mnohotvárné spolupráce ve všech oblastech lidské činnosti“(142), napsal v ní bl. papež Jan XXIII. Hrozí, že syrský konflikt povede k destabilizaci libanonské společnosti, pokračoval patriarcha, a varoval představitele politických stran před další možnou polarizací. Kard. Raï ve své nedělní homilii rovněž požadoval, aby syrští uprchlíci nebyli objektem náboženské, společenské či politické manipulace.

Sýrii podle odhadů OSN opustily 2,5 milionu lidí. Na kritickou situaci v uprchlických táborech upozorňuje anglikánský biskup Jeruzaléma Suheil Dawani. Zejména ženy a děti jsou v těchto táborech vystaveny týrání a sexuálnímu násilí, upozorňuje biskup Dawani v prohlášení, které včera zveřejnila anglikánská církev v Londýně. Zneužívání syrských žen a dětí potvrzuje také Mezinárodní výbor pro uprchlíky (The International Rescue Committee).

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Kardinál Raï: Západní společenství stanou před tribunálem svědomí a za válku v Sýrii.

Jedna myšlenka na “Kardinál Raï: Západní společenství stanou před tribunálem svědomí a dějin za válku v Sýrii”

  1. Není to tak dávno (půl roku), co Clintonová odsuzovala zejména Rusko za podporu regulerní vlády Asada, dodávky zbraní Syrii a téměř všechna zvěrstva, která se tam dějí. Tak jak si to dění v Syrii má člověk vlastně vykládat. Předpokládám, že pan kardinál Rai nelže a ví o čem mluví.

Komentáře nejsou povoleny.