Libanon: Vysoce postavený příslušník Hizballáhu prý 20 let pracoval pro Mosad

Libanon: Vysoce postavený příslušník Hizballáhu prý 20 let pracoval pro Mosad 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

příslušníci Hizballáhu zdraví své vedení nacistickým pozdravem
příslušníci Hizballáhu zdraví své vedení nacistickým pozdravem

V Libanonu byl tento týden kvůli údajné špionáži pro Izrael zadržen inženýr Alí Rafík Jari (Ali Toufiq Yari, resp. též Ali Rafiq Yaghi), vysoce postavený příslušník politicko-teroristické organizace Hizballáh (Alláhova strana).

Informaci přinášejí libanonská média s tím, že Jari byl organizací dosazen do vedoucích funkcí ve velkých průmyslových a obchodních společnostech a také zasedal v zastupitelstvu města Baalbek a byl zaměstnán na ministerstvu veřejných prací.

Zdroje blízké Hizballáhu uvádějí, že Jari začal s izraelskou vnější zpravodajskou službou spolupracovat již v roce 1992. Minimálně jednou měl navštívit na „palestinské doklady“ Izrael a projít výcvikem, při němž se naučil používat neviditelný inkoust, obsluhovat vysílačku a další komunikační zařízení. S řídící orgány se pak měl scházet v jiných zemích v Evropě a Asii.

Izraeli měl poskytovat informace o arzenálech Hizballáhu a jeho telekomunikační infrastruktuře a také o dislokaci libanonské armády a syrské armády, která Libanon okupovala až do roku 2005.

Údajně měl také izraelské rozvědce poskytnout informace o Sajídu Abbási Músávím (Sayyed Abbas Musawi), bývalém generálním tajemníkovi Hizballáhu, kterého Izrael eliminoval v únoru 1992; o šejchu Sobhím Tufajlím (Sobhi Tufeili), také bývalém vůdci strany; a o šejchu Mohamedu Jazbekovi (Mohammad Yazbek), vysokém představiteli Hizballáhu.

Podle televize Al-Manar, provozované Hizballáhem, za tyto informace měl během let získat 600.000 dolarů.

Libanonská média tvrdí, že za cenné informace o vhodných cílech, které poskytl během Druhé libanonské války, byl Izraelem oceněn na speciálním ceremoniálu.

Zadrženého předevčírem vyslýchal vojenský vyšetřující soudce Imád Zein, protože Libanon je s Izraelem ve válečném stavu a špionáž pro nepřítele vyšetřují vojenské nikoliv civilní orgány. Bude-li Jari uznán vinným ze špionáže hrozí mu minimálně 3 roky vězení. Pokud by mu ale bylo prokázáno, že jeho jednání vedlo ke smrti lidí, hrozí mu až trest smrti. Byť je trest smrti stále součástí libanonského trestního práva, nebyl už skoro 10 let vykonán.

Libanon oznamuje odhalení „izraelských špionů“ pravidelně několikrát do roka již řadu let. Jen během posledních několika let libanonská armáda a síly vnitřní bezpečnosti zatkly více než 100 osob, obviněných ze spolupráce s Izraelem.