Maariv: Netanjahu vytvoří kvůli ekonomice a Obamovi levicovou koalici

Ohodnoťte článek

volby 2013Izraelské noviny Maariv dnes, osm dní před parlamentními volbami, informují, že předseda strany Likud a současný premiér Benjamin Netanjahu se chystá po předpokládaném vítězství ve volbách vytvořit co nejširší koalici i a to raději s levicovějšími stranami namísto vlády čistě pravicové.

Zpráva je založena na vyjádření nejmenovaných představitelů strany Likud, kteří tvrdí, že důvodem je jednak nutnost zaměřit se na ekonomiku a dále také předpokládaný tlak prezidenta USA Baracka Obamy na příští izraelskou vládu.

„Netanjahu se raději vzdá náboženských stran, zejména kvůli ekonomické politice, kterou chce realizovat a která bude zahrnovat velmi tvrdé škrty. S charedim se nebudeme schopni dohodnout,“ uvádějí lidé z vnitřku Likudu.

Podle Maarivu se s ohledem na rozpočtový schodek za rok 2012 ve výši 39 miliard šekelů (přibližně 195 miliard korun) a nutné škrty v letošním roce ve výši až 14 miliard šekelů (70 miliard korun) stane hlavním tématem příští vlády ekonomika. Netanjahu je prý přesvědčen, že s tím mu lépe pomůže vláda, jejímž členy bude Ješ Atid, Tnua a případně i Kadima.

„Jsou první na řadě. Jako další, ale za mnohem menší cenu, dostanou nabídku ke vstupu do vlády také charedim a Naftali Benet (tj. strana Židovský domov). Ale bude to za směšnou cenu, tak aby jim bylo jasné, že o ně ve skutečnosti nestojí,“ uvedl zdroj.

Podle zprávy se Netanjahu obává, že Benetův Židovský domov by mu bránil v určitých politických krocích v souvislosti s jednáním s Palestinskou správou a výstavbou v Judeji a Samaří.

Představitelé Likudu jsou údajně přesvědčeni, že premiér pozve nově vzniklé středové strany – Hnutí a Ješ Atid – do koalice jen pokud kandidátka Likud-Bejtejnu získá více, než 35 mandátů. To je však podle posledních průzkumů pravděpodobné. Pravděpodobnost, že Livni, Lapid a možná i Mofaz budou v nové vládě, je tak podle těchto představitelů Likudu „99%.“

Dalšími možnostmi vedle údajně preferované koalice se středovými stranami (scénář 1) a koalice pravicově-charedi (scénář 2) je koalice pravicová-charedi rozšířená o Ješ Atid (scénář 3), která však není příliš pravděpodobná s ohledem na neochotu Jaira Lapida zapojit svoji stranu do vlády se silným vlivem charedim. Zatím prakticky vyloučená je koalice (scénář 4), kam by Likud-Bejtejnu přibral Stranu práce, neboť její předsedkyně Šely Jachimovič trvá na tom, že v koalici s Likudem bude jen v případě, že její strana bude silnější než Likud.

תוכנית ב‘ של נתניהו: קואליציה עם לבני ולפיד – celý článek Maarivu (hebrejsky)

povolební scénář 14.1.2013
Scénář 1 – koalice, opírající se o 62 hlasů: Likud-Bejtejnu 38, Ješ Atid 8, Tnua 7, Kadima 3, Sjednocený judaismus Tóry 6
Scénář 2 – koalice, opírající se o 69 hlasů: Likud-Bejtejnu 38, Židovský domov 13, Šas 12, Sjednocený judaismus Tóry 6
povolební scénář 14.1.2013
Scénář 3 – koalice, opírající se o 77 hlasů: Likud-Bejtejnu 38, Ješ Atid 8, Židovský domov 13, Šas 12, Sjednocený judaismus Tóry 6
Scénář 4 – koalice, opírající se o 75 hlasů: Likud-Bejtejnu 38, Strana práce 16, Ješ Atid 8, Tnua 7, Sjednocený judaismus Tóry 6

Jedna myšlenka na “Maariv: Netanjahu vytvoří kvůli ekonomice a Obamovi levicovou koalici”

  1. Husajn Obama by kvůli další Nobelově ceně za Mír požadoval nejradši do vlády i Fatah a Hummus.
    Jestli by si ho bratři v USEJ neměli trochu umravnit.

Komentáře nejsou povoleny.