Nerozhodně – zlý sen politiků po volbách

Ohodnoťte článek

Dosavadní sčítání volebních hlasů naznačuje, že výsledek voleb bude pravděpodobně nerozhodný 60 křesel v Knesetu pro pravicově-náboženský tábor, 60 pro zbytek. Nerozhodný výsledek, tedy zlý sen všech politiků, je nicméně neúspěchem pravicového tábora, který doufal v jasné vítězství.

I když ještě nic není definitivní, protože nebyly sečteny všechny hlasy – chybí ještě sečíst hlasy vojáků, diplomatů a také vězňů – je zřejmé, že těmito volbami do jisté míry dochází ke generační výměně.

Dvě strany, které získaly největší počet hlasů proti minulým volbám, jsou Ješ Atid, která vznikla teprve před rokem a získala 19 mandátů a Bajit Jehudi Naftaliho Bennetta, která podle posledních údajů má 11 mandátů proti 3 v minulých volbách. Náboženské strany Šas a Jahadut hatora mírně posílily a to i přes to, že vedle tradičních stran vznikly dvě nové náboženské strany, které ale nepřekonaly hranici pro vstup do Knessetu.

Zajímavé je, že strany v jejichž čele stojí ženy získaly 27 mandátů, což je historicky poprvé od volebního vítězství Goldy Meir. Další novinkou v této oblasti je, že v budoucím Knesetu bude poprvé etiopská poslankyně – advokátka Pnina Tamnu–Šata, která kandidovala za stranu Ješ atid.

Vedle toho si strana Ješ atid pojistila i hlasy velmi liberálních věřících, tím, že číslo 2 na listině je rabín Šaj Moše Piron a na reálném 17 místě je rabín Dov Lipman.  Oba rabíni mají zkušenost v dialogu s nereligiózními spoluobčany a rabín Lipman, který přijel před 9 lety z USA navíc žije v Bejt Šemeš nedávno smutně proslulým konflikty mezi chasidy a jinými náboženskými skupinami. Také v urovnání těchto konfliktů se rabín Lipman angažoval.