Nový patriarcha katolických koptů

Ohodnoťte článek

Ibrahim Isaac SidrakVatikán/Egypt. Novým koptským katolickým patriarchou se stává Ibrahim Isaac Sidrak, dosavadní biskup v Minya. Biskupský synod koptské katolické církve jej zvolil 15. ledna tohoto roku. Rozhodnutí synodu dnes potvrdil Svatý otec a zároveň přijal rezignaci na úřad katolického patriarchy Alexandrie z rukou kard. Antoniose Naguiba.

Nový patriarcha koptských katolíků se narodil v roce 1955, studoval v káhirském semináři a v pětadvaceti letech přijal kněžské svěcení. Doktorát z teologie získal na papežské Gregoriánské univerzitě v Římě. Po svém návratu do Egypta vyučoval dogmatiku v patriarchálním semináři v Maadi, kde se stal později rektorem. V roce 2002 nastoupil na biskupský stolec v eparchii Minya asi 250 km jižně od Káhiry, také zde byl jeho předchůdcem Antonios Naguib. V diecézi Minya žije asi pětina z celkového počtu zhruba dvou set tisíc egyptských koptských katolíků.

Pozice nového patriarchy jsou hodnoceny jako vyvážené a realistické. Na jaře tohoto roku v rozhovoru pro agenturu Apic analyzoval protikřesťanské násilí v Egyptě: Útoky tohoto typu patří do hry, jejich cílem je vyvolat chaos a odvést pozornost lidí od aktuálních problémů, např. sociálních. Když národ manifestuje, požaduje důstojnost a zlepšení svých materiálních podmínek, je nutné se uchýlit k úhybnému manévru. Režim organizuje atentáty. Muslimské bratrstvo a salafité pak využívají napětí mezi muslimy a křesťany ve svůj prospěch, uvedl Ibrahim Isaac Sidrak.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Nový patriarcha katolických koptů.