Průzkum: Pravice ve volbách přesvědčivě zvítězí se 72 ze 120 mandátů

Ohodnoťte článek

volby do KnesetuNový průzkum zveřejněný dnes v novinách Maariv předpovídá, že za pět dní izraelská pravice ve volbách do Knesetu přesvědčivě zvítězí, když získá 72 ze 120 mandátů.

Společná kandidátka Likud/Jisrael Bejtejnu podle průzkumu posílila na 37 mandátů. Podpora Bajit Jehudi (Židovského domova) zůstává na stabilních 14 mandátech. Šas od posledního průzkumu posílil a je zpět na 12 křeslech. Sjednocený judaismus Tóry má předpovězeno 6 křesel a Ocma LeJisrael (Síla Izraeli) 2 křesla. Sečteno podtrženo, premiér Benjamin Netanjahu by mohl snadno vytvořit vládu z pravicových a pravostředových stan, opírající se o 72 mandátů.

Jak poznamenává Maariv, probíhá útěk pravicových voličů od Likudu k Bajit Jehudi, jehož předseda Naftali Benet je „nespornou hvězdou těchto voleb.“

Levice naopak od předchozího průzkumu významně oslabila. Strana práce by měla získat jen 15 mandátů, což je jen o jeden více Bajit Jehudi. Ješ Atid (Je budoucnost) je předpovídáno 8 křesel a Tnua (Hnutí) kleslo na 5. Naopak výrazně – na 7 mandátů – posílil levicový Merec (Energie). Kadima by se do Knesetu dostala se 3 mandáty. Dohromady by levicové a arabské strany měly mít jen 48 mandátů.

průzkum novin Maariv ze 17. 1. 2013
průzkum novin Maariv ze 17. 1. 2013

Maariv si všímá, že na volební podporu nemělo významný vliv ani oznámení rozpočtového schodku, ani kritika premiéra Netanjahua ze strany prezidenta USA Obamy.

Průzkum pro Maariv prováděla v několika posledních dnech na reprezentativním vzorku všech Izraelců organizace Ma’agar Mohot.

Během dnešního dopoledne se očekává také zveřejnění průzkumu, který prováděl program Rešet Bet izraelského veřejnoprávního rozhlasu.

Poslední průzkumy vyjdou v zítřejších novinách. Těsně před volbami – které se konají v úterý 22. ledna 2013 – už podle izraelského volebního zákona průzkumy zveřejňovány být nesmějí.

הליכוד נחלש ל-37 מנדטים, העבודה עם 15 ולבית היהודי – celý článek na webu Maariv (hebrejsky)

Jedna myšlenka na “Průzkum: Pravice ve volbách přesvědčivě zvítězí se 72 ze 120 mandátů”

Komentáře nejsou povoleny.