Saúdským vládcům bezprostředně hrozí svržení revolucí, varuje Obamův poradce Bruce Riedel

Ohodnoťte článek

Barack Obama a Abdalláh II. Saúdský
Barack Obama a Abdalláh II. Saúdský

Blízký poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Bruce Riedel varuje před bezprostředně hrozícím pádem vládnoucí monarchie v Saúdské Arábií.

Bruce Riedel, který je nejen poradcem pro zahraniční politiku amerického prezidenta, ale také ředitel pro Střední východ a Severní Afriku Výboru pro národní bezpečnost USA, sepsal pro prezidenta Obamu memorandum, v němž upozorňuje, že  „Saúdská Arábie je poslední absolutistickou monarchií na světě a stejně jako francouzský král Ludvík XIV.  je král Abdulláh absolutním vládcem.“

Vlna „Arabského jara“ zasáhne i Saúdskou Arábií patrně během druhého funkčního období prezidenta Obamy a „revoluční změny v Saúdské Arábií budou katastrofou pro americké zájmy“, varuje Riedel.

Revolution in Riyadh – memorandum Bruce Riedela prezidentu Baracku Obamovi na webu Brookings Institutions (anglicky)

Bruce Riedel – základní informace na Wikipedii (anglicky)

Od února 2011 se v Saúdské Arábií konají pravidelné demonstrace a to zejména ve městech Kuatíf (Quatif) a Avamíja (Awamiyah) ve Východní provincií. Demonstrující požadují propuštění politických vězňů, svobodu projevu a shromažďování a také ukončení tolik rozšířené diskriminace. Tyto demonstrace zintenzivnily a změnily se na otevřené protesty poté, kdy saúdské bezpečnostní síly zabily pět demonstrantů a mnoho dalších zranily.

Bruce Riedel uvádí, že USA se budou muset snažit zasáhnout proti revolučním změnám a podpořit Saúdskou Arábií, která je jejich nejstarším spojencem na Středním východě. Možnost zabránit revoluci, pokud k ní dojde, USA nemají.

Je proto nutné přimět saúdského vládce k reformám, i když budou mít jen omezený účinek, radí Riedel. Do té doby je nutné zajistit si co nejlepší zpravodajské informace k rozpoznání nastupující krize, učinit opatření k minimalizaci škod na globální ekonomiku narušením dodávek ropy, podpořit sousední státy a poté se pokusit bouři přečkat.

3 komentáře u „Saúdským vládcům bezprostředně hrozí svržení revolucí, varuje Obamův poradce Bruce Riedel“

  1. Svět se dal do pohybu a to dík podporám které mají jiné předpoklady a jiné konečné dopady . Bylo píchnuto do vosího hnízda. Kdo stojí za toto rozvrtání politiky a systému v jednotlivých zemích je otázka. Největší dopady ale pocítí Evropa a její ekonomika ,komu to prospěje neni těžké uhádnout….

  2. Vývhodní provincie je ší’itská, zbytek země sunnitský a Saúdové mají tolik ropy, že můžou celý Arábii zaplatit, aby se vystěhovala. Poradci Baracka Obamy opět dokazují, nakolik tomu na BV rozumí. 🙄

    1. Myslím, že poradce se nemýlí. Samozřejmě, že Východní provincie má větší zastoupení šíitů (většina z oněch cca 15 % saúdských šíitů) a je tedy pod vlivem regionálního soupeře Saudíje – Íránu, ale… také se tam těží nejvíce ropy. A Saúdská Arábie chudne, zdaleka ne všichni se tam mají dobře, životní úroveň klesá. A vládne úzká skupina starců ve věku nad 80 let. Kdepak, analytik se nemýlí – vládnoucí rodina Saudů je jako pěkně prohnilý topol. Stačí jen závan větříku…

Komentáře nejsou povoleny.