Sjednocený judaismus Tóry (Jahadut Tora Meuchedet) – kandidátka do 19. Knesetu

Ohodnoťte článek

Sjednocený judaismus Tóry - volební lístek do 19. KnesetuSjednocený judaismus Tóry (יהדות התורה המאוחדת), s oficiálním názvem kandidátky – Judaismus Tóry a Šabatu, Agudat Jisrael – Degel HaTóra, (יהדות התורה והשבת, אגודת ישראל – דגל התורה) je aškenázská charedi strana, která vznikla v roce 1992 a dosud trvá jako zastřešující spojenectví aškenázských stran Agudat Jisrael (Svaz Izraele, אגודת ישראל) a Degel HaTóra (Prapor Tóry, דגל התורה). V čele stojí za Agudat Jisrael rabi Ja’akov Licman a za Degel HaTóra rabi Moše Gafni.

Sjednocený judaismus Tóry hájí práva charedim a status quo ve vztahu mezi státem a náboženstvím. Ve vztahu k Judeji, Samaří a Gaze, jakož i k otázce, zda má vzniknout arabských Palestinský stát, nemá strana žádný oficiální postoj.

Prvních 9 míst 120členné kandidátky:

1. Ja’akov Litzman (Yakov Litzman, ליצמן יעקב)

2. Moše Gafni (Moshe Gafni, גפני משה)

3. Meir Poruš (Meir Porush, פרוש מאיר)

4. Uri Maklev (מקלב אורי)

5. Menachem Eliezer Moses (מוזס מנחם אליעזר)

6. Jisrael Jicchak Eichler (Yisrael Yitzhak Eichler, אייכלר ישראל יצחק)

7. Ja’akov Ašer (Yaakov Asher, אשר יעקב)

8. Ja’akov Ašer Gutterman (Yaakov Asher Gutterman, גוטרמן יעקב אשר)

9. Jicchak Broida (Yitzhak Broida, ברוידא יצחק)

יהדות התורה והשבת, אגודת ישראל – דגל התורה – profil strany na webu izraelské Ústřední volební komise (hebrejsky)

11 komentářů u „Sjednocený judaismus Tóry (Jahadut Tora Meuchedet) – kandidátka do 19. Knesetu“

 1. Hm, to je divný názor, tato strana například prosadila zubní péči pro děti do 18 let zdarma, povinnost zaměstnávat matky na zkrácený úvazek, pokud si to přejí. Mnoho zákonů týkajících se zdravotní péče, které zdaleka nejsou samozřejmé a vůbec ne sektoriální. Neštěstí izraelských voličů je, že nedokáží rozeznat, které strany jsou skutečně nebezpečné a rádi podléhají propagandě levicových médií.

 2. Názor může mít každý jaký chce, o tom tady přece nemluvíme, ale nelze zapomenout, že některé strany jsou pro Izrael opravdovým nebezpečím a přesto si toho nikdo nevšímá, ale charedim anebo Šas fungují jako oblíbený boxovací pytel.

  1. Charedim jsou ostudou Izraele a vubec judaismu. Nehodlam chovat sebemensi sympatie ke stranam, jejichz volici terorizuji zeny v nejen jeruzalemskych autobusech a nejradeji by nam naridili sajtl zakonem. Medinat halacha – HALCHA HAMEDINA.

   1. Přijde mi to příliš paušalizující vůči charedim. U řady z nich to tak jistě je, ale Am Šalem jsou také charedim a nejen oni… A odsoudit celou skupinu lidí podle chování některých z nich, není moc fér. To je jako říct, že nehodlám chovat sebemenší sympatie ke stranám, jejichž voliči okrádají stát při krácení daní – a dívat se významně na Likud, Avodu, Kadimu a Jisrael Bejtejnu (protože část jejich voličů to jistě dělá, zatímco charedim to dělají výrazně méně, neb daně z příjmu neplatí 😀 )

    1. Ohledne tech dani – naprosta vetsina charedim, ne – li vsichni, neplati zadne dane, zato natahuje ruce, aby jim “ ten bezbozny stat “ dal penize treba na dvanact deti. Dane plati treba muj manzel a jemu podobni.

 3. Každý jistě může volit podle svého uvážení, především je třeba si uvědomit, že v Izraeli je demokracie, tedy všichni obyvatelé mohou pro sebe zvolit takový způsob života, jaký považují za vyhovojíci a toto také dopřát ostatním. Proto mě útoky na charedim připadají právě u lidí ohánějících se demokracií za nepochopitelné. Také je třeba si uvědomit, že ze všech států na světě je maličký Izrael jediný židovský a k židovství náboženství prostě patří. A pokud se ke mě někdo z jakékoli komunity chová způsobem, který mi nevyhovuje, pak to zdaleka nemusí znamenat, že celá komunita je špatná. Toto platí pro všechny, pravičáky, levičáky, zbožné, nezbožné atd. …

 4. Ovsem v pripade vitezstvi ortodoxnich anebo ultraortodoxnich stran se demokracie, kterou se tak vehementne ohanite, zmeni v teokratickou diktaturu na zpusob Iranu nebo Saudske Arabie. Snaha by tady uz byla – viz snaha o oddelene chodniky ve ctvrti Bejt Avraham, atd.

Komentáře nejsou povoleny.