Straně Síla Izraeli (Ocma LeJisrael) unikl vstup do Knesetu o 9 tisíc hlasů

Ohodnoťte článek

Michael Ben-Ari
Michael Ben-Ari

Straně Ocma LeJisrael (Sílu Izraeli), vedené bývalými poslanci Ichud Leumi (Národní jednoty) Michaelem Ben-Arim a Arjem Eldadem, chybělo k překonání 2% hranice odevzdaných hlasů a tedy vstupu do 19. Knesetu přibližně 9 tisíc hlasů.

Neúspěch provází v izraelském národním táboře vzájemné obviňování. Kritici Ben-Arimu a Eldadovi vyčítají, že kandidovali samostatně, protože tím sebrali celému národnímu táboru tolik potřebné hlasy – 66.840 hlasů, představujících 1,76 %. Stoupenci Síly Izraeli naopak obviňují větší nacionalistické strany, že nabádali voliče, aby je nevolili, čímž zavinili volební neúspěch.

Tyto názorové spory provázení neúspěchy malých ideologických stran při vstupu do Knesetu vždy. Úterní volby přinesly obdobný jev i na druhé straně ideologického spektra, kde propadly hlasy dané stranám Erec Chadaša (Nová země) a straně Ale Jarok (Zelený list), která prosazovala legalizaci marihuany.

Ben-Ari napsal včera na svůj Facebookový profil, že opouští svoji poslaneckou kancelář „s pocitem spokojenosti, že jsem důkladně využil nástroj, který mi byl dán“, ale také s „bolestí, že jsme nedostal od veřejnosti podporu na další funkční období.“

„V každém případě nejsem zatrpklý,“ napsal.

Ben-Ari uvedl, že své další plány oznámí během několika týdnů. „Dlužíme to našemu židovskému státu. Dlužíme to našim dětem,“ dodal.

Neúspěch strany Ocma LeJisrael znamená, že pokud strana Bajit Jehudi (Židovský domov) vstoupí do vládní koalice, nebude v opozici žádná židovský národní strana.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Otzma Leyisrael was 9,000 Votes Short.