Triumf Ješ Atid v izraelských volbách zastínil utrmácené vítězství Likudu

Ohodnoťte článek

volby 2013 pravděpodobné výsledky
pravděpodobné výsledky voleb zachycené grafem Ynet (se zavádějícím popisem, že se jedná o výsledky konečné)

Síly pravicového bloku na straně jedné a bloku složeného ze stran středových, levicových a arabských jsou vyrovnané – 60:60 hlasům ve 120členném parlamentu.

Středová strana Ješ Atid (Existuje budoucnost) televizního komentátora Jaira Lapida dosáhla excelentního úspěchu za hranicí předvolební představivosti, zatímco Likud-Bejtejnu sice zvítězil, ale se značnou ztrátou oproti před pár měsíci předvídaným 40 a více mandátům.

Vyplývá to z výsledků sčítání hlasů voleb do 19. Knesetu, které průběžně zveřejňuje izraelská Ústřední volební komise a kterých je nyní sečteno 99,8 %.

Započteny nejsou hlasy vojáků a vězňů, které budou k dispozici pravděpodobně až zítra.

Oficiální zprávu o výsledku voleb má prezident Šimon Peres obdržet do týdne.

S ohledem na těsnost výsledků se může rozložení sil ještě nepatrně změnit, nicméně zatím se zdá, že výsledkem voleb bude následující:

Likud-Jisrael Bejtejnu – 31

Ješ Atid (Existuje budoucnost) – 19

Avoda (Strana práce) – 15

Šas (Sefardští strážci Tóry) – 11

Bajit Jehudi (Židovský domov) – 11

Sjednocený judaismus Tóry – 7

Tnua (Hnutí) – 6

Merec (Energie) – 6

Ra’am-Ta’al – 5

Chadaš – 4

Balad – 3

Kadima – 2

Na pravicový blok (Likud-Izrael náš domov, Židovský domov, Šas a Sjednocený judaismus Tóry) tak zatím připadá přesně polovina mandátů v Knesetu, zatímco na nesourodé společenství středových, levicových a arabských stran (Ješ Atid, Strana práce, Tnua, Merec, Kadima, Chadaš, Ra’am-Ta’al, Balad) druhá polovina.

Dosavadní premiér a předseda Likudu Benjamin Netanjahu reagoval na výsledky voleb prohlášením, že jako budoucí designovaný premiér bude usilovat o vytvoření široké koalice.

Podle Ústřední volební komise se voleb zúčastnilo 3,767 milionu – 66,6 % – oprávněných voličů, což je nárůst oproti 64,7 % v posledních volbách v roce 2009.

Počet hlasů nutných k překonání 2% uzavírací hranice pro vstup do Knesetu v těchto volbách činil okolo 76 tisíc, před 4 roky to bylo 67,5 tisíce.