6 baterií systému Patriot již chrání Turecko před Sýrií i radar NATO před Íránem

Ohodnoťte článek

systém Patriot
systém Patriot

Minulý pátek, 15. února 2013, byla uvedena do operačního nasazení poslední ze šesti baterií protiraketového systému Patriot, které rozmístilo NATO v Turecku u hranice se Sýrií.

Po dvou bateriích vyslalo Nizozemsko (k městu Adana), Německo (k městu Kahramanmaras) a USA (k městu Gaziantep).

Turecko již loni požádalo Severoatlantickou alianci o pomoc v souvislosti s opakovanými dělostřeleckými, minovými útoky a raketovými na své území ze Sýrie. Syrská vláda se za incidenty omluvila s tím, že k nim došlo nechtěně během bojů vládních vojsk s povstalci, kteří jsou u turecké hranice opevněni – a Turecko využívají jako svoji bezpečnou základnu.

Každá z odpalovacích sad systému Patriot se skládá se 6 odpalovacích zařízení, které každé obsahuje 8 raket. Baterie jsou rozmístěné po dvojicích, vždy podle země, která je vyslala. Každou dvojici obsluhuje okolo 500 až 600 vojáků. Do mise jsou zapojeni také vojáci Armády České republiky.

NATO deklaruje, že Patrioty byly v Turecku rozmístěny z čistě obranných důvodů a na první pohled z logiky věci plyne, že se má jednat o obranu proti útokům ze Sýrie.

Jak však uvádí poslední číslo amerického týdeníku Defense News Patrioty mají primárně chránit radar USA/NATO v Kureciku, který má v případě konfliktu s Íránem sledovat íránské rakety, které by mohly být odpáleny na spojence USA, včetně Izraele.

Defense News citují nejmenovaného obranného analytika, který uvedl, že i když jsou baterie Patriotů rozmístěny v Adaně, Kahramanmarasu a Gaziantepu, „Patriot je silniční mobilní systém. Trvá minuty demontovat baterii řekněme v Kahramanmaras a během hodin ji rozmístit blíže (200 kilometrů vzdálenému) Kuceriku a můžete to vždy udělat poměrně nenápadně.“

Skutečnosti, že Patrioty zhoršují v Turecku jeho postavení v regionu si je dobře vědom i sám Írán, který proti jejich rozmístění opakovaně protestoval.

All NATO Patriot batteries in Turkey operational – tisková zpráva NATO (anglicky)

Patriots’ Main Mission in Turkey: Protect NATO Radar – zpráva webu Defense News (anglicky)

Iran Cautions Turkey against Patriot Missile Deployment – zpráva agentury Fars (anglicky)