Argentinští zákonodárci odsouhlasili vytvoření komise spolu s Íránem pro vyšetření útoku na židovské centrum

Ohodnoťte článek

img404029Nehledě na silnou kritiku ze strany Izraele, schválili včera (ve středu 27.2.) argentinští zákonodárci dohodu s Íránem o vytvoření „objektivní komise“ pro vyšetření bombového útoku na židovské centrum v roce 1994, při němž zahynulo 85 lidí a 300 bylo zraněno.

Provládní blok který stojí za prezidentkou Cristinou Kirchner odhlasoval převahou 131 hlasů proti 113 vytvoření společné komise s Íránem. Informaci přinesla agentura AFP.

Argentina dlouho podezřívala Írán, že stojí za bombovým útokem na židovské kulturní a charitativní centrum v Buenos Aires, který následoval dva roky po podobném útoku na izraelské velvyslanectví. Teherán odmítl podezření z účasti na obou útocích. Dohoda  o vytvoření objektivní komise  má vyšetřit, kdo stál za bombovým útokem, a má umožnit, aby osm podezřelých Íránců bylo vyšetřováno argentinským soudcem. Mezi osmi podezřelými je i íránský ministr obrany Ahmad Vahidi, bývalý prezident Akbar Hášemí Rafsandžání (Akbar Hashemi Rafsanjani) a bývalý ministr zahraničí Íránu  Alí Akbar Velajátí (Ali Akbar Velayati), proti němuž je od roku 2006 mezinárodní zatykač. Nicméně Írán trvá na tom, že žádný z uvedených podezřelých nebude vyslýchán. Při vyhlášení návrhu 27. ledna, Kirschner uvedla, že komisi bude tvořit šest nezávislých soudců, ani jeden z nich nebude z Argentiny anebo Íránu. Dohodu o vytvoření této „objektivní komise“ označila jako historickou událost, která zaručuje spravedlnost jako základní kámen mezinárodního  trestního práva.

Dohoda byla ale ostře kritizována židovskou komunitou Argentiny, která je s počtem 300.000 členů největší v Latinské Americe. Židovská komunita si přeje, aby odpovědní za bombový útok byli souzeni. Stovky členů židovské obce protestovaly před parlamentem proti vytvoření komise. Také opoziční poslanec  Ricardo Gil Lavedra označil vytvoření komise s Íránem za nesmyslné, doslova: „Jak je možné vyšetřovat atentát spolu s Íránem, který jej objednal.“ Ministerstvo zahraničí Izraele také protestovalo proti vytvoření argentinsko-íránské komise.

Íránský parlament vytvoření komise dosud neschválil.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Argentine Lawmakers Approve Iran Deal Over 1994 Attack.

Jedna myšlenka na “Argentinští zákonodárci odsouhlasili vytvoření komise spolu s Íránem pro vyšetření útoku na židovské centrum”

Komentáře nejsou povoleny.