Banka Izraele: Vláda musí zvýšit daně a škrtat výdaje státního rozpočtu

Ohodnoťte článek

Banka IzraeleIzraelská centrální banka ve středu zveřejnila zprávu o státním rozpočtu v roce 2012 a o budoucích problémech, které bude muset vláda řešit.

Nová izraelská vláda bude muset škrtnout ve výdajích státního rozpočtu 13 miliard šekelů (přibližně 65 miliard českých korun), aby dodržela výdajový strop schválený v roce 2010.

Podle výpočtů banky i pokud vláda provede 13miliardový škrt, bude při předpokládáném ekonomickém růstu 3,8 % činit deficit stále 3,6 % HDP, což je více než 3% cíl přijatý vládou v létě 2013.

Banka Izraele proto uvádí, že bude nutné zvýšení daní, protože příjmy státu bude k dodržení rozpočtového rámce nutné letos zvýšit o 6 miliard šekelů (30 miliard korun). Při zohlednění současných daní bude nutné zvýšit daně anebo snížit daňové výjimky a osvobození o ekvivalent 7,5 miliardy šekelů (37,5 miliardy korun).

Pokud by vláda státní výdaje a výši daní nebo daňových odpočtů neupravila, mohl by podle banky letošní státní deficit dosáhnout 4,9 %. V roce 2012 činil 4,2 %.

Centrální banka také varovala, že pokud nebudou upraveny výdaje, mohla by výše dluhu v poměru k HDP stoupnout do konce desetiletí ze současných 74 % na 100 %, což by mělo vliv na schopnost vlády financovat deficit.

Analytici uvádějí, že jediným způsobem, jak snížit deficit, je snížit mandatorní výdaje jako jsou mzdy státních zaměstnanců, důchody a náklady na probíhající projekty. V současnosti rozdíl mezi náklady na vládou schválené programy a příjmy činí 13 miliard šekelů (65 miliard korun), v roce 2014 to bude 23 miliard šekelů (115 miliard korun) a v roce 2015 už celých 28 miliard šekelů (140 miliard korun). Znamená to, že pokud by vláda některé jednorázové projekty přesunula do následujícího rozpočtového roku, jen o to zvýší deficit v dalším roce.

Zprávu připravila Banka Izraele již před více než měsícem, ale zveřejnila již až po parlamentních volbách, aby zabránila politizaci debaty o ekonomické budoucnosti Izraele.