Ben Zygier – „vězeň X“ – měl zajištěna plná práva

Ohodnoťte článek

Ben Zygier - informační embargoIzrael včera a dnes zveřejnil další podrobnosti o utajovaném „vězni X,“ který v prosinci roku 2010 zemřel na přísné samotce v izraelském vězení.

Dosud utajované informace jsou částečně zveřejňované v reakci na předvčerejší zprávu australské televize ABC, která mimo jiné uvedla, že muž, jehož identifikovala jako tehdy 34letého Bena Zygiera z Melbourne, byl také australským občanem a současně agentem Mosadu a spáchal sebevraždu.

Prohlášení ministerstva spravedlnosti

Izraelské ministerstvo spravedlnosti v prohlášení potvrdilo, že muž s dvojím občanstvím, který byl z bezpečnostních důvodů vězněn pod krycím jménem, ve vězení spáchal před více než 2 roky sebevraždu.

Podle prohlášení byla jeho rodina informována bezprostředně po uvěznění a Ben Zygier byl hájen hned třemi právníky – Roiem Belcherem (Ro’i Belcher), Mošem Mazurem (Moshe Mazur) a Boazem Ben-Curem (Boaz Ben-Tzur).

Prohlášení ministerstva dále uvádí, že muž byl ve vazbě na samotce držen na základě soudního rozhodnutí a jeho trestní stíhání bylo sledováno vysoce postavenými představiteli ministerstva.

„Práva vězně byla po celou dobu zachována v souladu se zákonem,“ uvádí prohlášení.

Vyjádření dále uvádí, že vězeň byl v prosinci 2010 nalezen ve své cele mrtvý a předsedkyně magistrátního soudu v Rišon LeCion (Rishon LeZion) Daphna Blatman Kedrai nařídila v souladu se zákonem vyšetřování příčiny smrti. Po měsíci a půl vyšetřování skončilo se závěrem, že smrt nastala v důsledku sebevraždy a spis byl postoupen státnímu zastupitelství k přezkoumání případné nedbalostní odpovědnosti.

Prohlášení končí tím, že další podrobnosti nelze zveřejnit s ohledem na národní bezpečnost, přičemž aspekt národní bezpečnosti byl přezkoumán soudem, který původně nařídil nyní částečně zrušené úplné informační embargo. „Příkaz byl vydán na žádost bezpečnostních představitelů a schválen ministerstvem spravedlnosti.“

Důvod uvěznění stále neveřejný

Podle informací novin Jediot Achronot byl „vězeň X“ oficiálně obviněn 4. března 2010 před soudem centrálního distriktu a s ohledem na to, že šlo o „vysoce utajený bezpečnostní případ“, konalo se slyšení s vyloučení veřejnosti a jakékoliv záznamy – pokud byly vůbec nějaké pořízeny – byly ihned přeneseny do soudního trezoru.

Veškeré další podrobnosti o soudním řízení jsou stále tajné. Izraelská domácí média s odvoláním na různé, většinou nejmenované zdroje hovoří „o těžkých obviněních.“ Zahraniční média přímo zmiňují prozrazení přísně utajovaných skutečností cizí moci.

Zygierovi obhájci i jeho rodina museli podepsat prohlášení o mlčenlivosti, které jim zakazuje se jakkoliv k případu vyjadřovat.

Noviny citují vysokého představitele, který uvedl, že „právní chování státu bylo odpovídající… (Zygierova) rodina nic neříká, protože po celou dobu věděla o každém kroku (vyšetřování).“

Následky prozrazení Bena Zygiera

Neočekává se, že by zveřejnění zprávy o Zygierově smrti nějak zhoršilo vztahy Izraele s Austrálií, protože jak nyní vychází najevo, australští diplomaté o jeho zatčení od počátku věděli, pouze jej nepovažovali za tak důležité, aby o něm informovali své ministerstvo zahraničí. Vyšlo nicméně najevo, že v době své smrti byl Ben Zygier vyšetřován Australskou bezpečnostní zpravodajskou organizací (ASIO) kvůli podezření z využití legálně drženého australského pasu při výzvědné činnosti pro Izrael.

Problémem naopak je Zygierova posmrtná dekonspirace ve vztahu k možným zahraničním operacím, jichž se – pokud skutečně pracoval pro Mosad – mohl účastnit a kde nyní zahraniční zpravodajské služby, často nepřátelské Izraeli, mohou odhalit izraelské kontakty ve svých zemích.

4 komentáře u „Ben Zygier – „vězeň X“ – měl zajištěna plná práva“

 1. Jen mi nejde do hlavy jedina vec, jak vezen na samotce(a tudiz kamerami hlidan 24h non-stop jako J.Amir) mohl spachat sebevrazdu? Na samotce NESMI vezen si nic fyzickeho vzit ci dostat(samotny princip samotky). Ci mu nekdo pomohl? Tady neco nesedi.
  Ale nechci se poustet do zadnych spekulaci.
  Jak nekdo pronesl: „Z tajne sluzby a mafie se neda NIKDY jen tak odejit“.
  V Aussie ted probihaji v plnem proudu predvolebni kampane, jsem zvedav, kdo to prvni z opozice vytahne v ramci predvoleb.boje.

  1. Dobrý komentář. Článek ovšem naznačuje, že problém by mohl být, že byl „…enthusiastic Zionist, maybe too enthusiastic…“, ovšem v seznamu možných příčin defekce mi chybí ještě jedna – vydírání. Článek vůbec neuvažuje o tom, že australská ASIO mohla dát Zygierovi nůž na krk (nezapomínejme, že byl stále občanem Austrálie, který dost možná využíval australský pas k práci pro zpravodajskou službu jiné země a v Austrálii měl dobře společensky postavené rodiče a zřejmě i další příbuzné) a ten pak se pak mohl rozpovídat…

   Přidám ještě pár drbů http://www.timesofisrael.com/zygier-killed-himself-in-cell-bathroom-israel-tv-says/

Komentáře nejsou povoleny.