Elaph: Sýrie zvažuje vraždu papežského nuncia

Ohodnoťte článek

Mario Zenari
Mario Zenari

Poté, kdy vatikánský velvyslanec v Sýrii Mario Zenari minulý týden otevřeně kritizoval mlčení mezinárodního společenství ke krvavé občanské válce v Sýrii, navrhl vysoký představitel syrské zpravodajské služby provedení atentátu na nuncia.

Uvádí to liberální saúdskoarabský web Elaph (إيلاف), vycházející v Londýně.

Arcibiskup Zenari 15. února 2013 v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas vyjádřil smutek nad mlčením světa nad krveprolitím v Sýrii. „Jdeme skrze krev obětí, zatímco mezinárodní společenství si nad tím, co se zde děje, myje ruce,“ uvedl Mario Zenari

Podle Elaphu svolal velitel zpravodajské služby letectva (إدارة المخابرات الجوية) generálmajor Džamil Hasan (Jamil Hassan, جميل حسن) po Zenariho rozhovoru schůzku za zavřenými dveřmi s předními syrskými náboženskými představiteli, včetně velkého muftího Sýrie Ahmada Badra Hasúna (Ahmad Badr Hassoun, resp. Ahmad Badreddin Hassoun, أحمد بدر الدين حسون).

Na schůzce Hasan Zenariho prohlášení odsoudil a nahlas přemýšlel, „jak jej zmanipulovat ve prospěch režimu.“

Navrhl poté atentát na Zenariho na dálnici z Damašku do Bejrútu, který by byl proveden obdobným způsobem, jak eliminace íránského generála Hasana Šaterího (Hassan Shateri) minulý týden. Syrská vláda by pak mohla z atentátu obvinit povstalce se Svobodné syrské armády nebo islamistické Fronty Nusra, navrhl podle webu Elaph generál.

Sýrie je dlouhodobě obviňována z odpovědnosti za řadu atentátů na politické osobnosti Libanonu. Nejznámějším případem je vražda ex-premiéra Rafíka Haririho v roce 2005.

Nutno dodat, že zprávu saúdského webu je nutné brát s jistou rezervou, neboť Saúdové jsou vedle Kataru hlavními podporovateli syrských povstalců a zpráva dosud nebyla potvrzena z jiného zdroje.

Na druhou stranu nelze ani vyloučit konání popsané schůzky. Je pak otázkou, zda hrozba nebyla před náboženskými hodnostáři vyslovena s předpokladem, že se o ní nuncius Zenariho dozví a bude tak odstrašen od dalších prohlášení, popřípadě že odstrašeni od jakýchkoliv protivládních vyhlášení budou do budoucna sami přítomní hodnostáři. Nelze však vyloučit ani možnost, že syrský režim už je v takové situaci, kdy nemá problém výslovně – byť za zavřenými dveřmi – uvažovat před náboženskými činiteli o vraždě arcibiskupa a diplomata a úvahu myslet zcela vážně.

خطة لاغتيال السفير البابوي في سوريا  – celý článek na webu Elaph (arabsky)

Mario Zenari – profil arcibiskupa na webu Catholic Hierarchy (anglicky)

2 komentáře u „Elaph: Sýrie zvažuje vraždu papežského nuncia“

  1. Všechny ty zprávy nutí jen člověka přemýšlet komu se to /zpráva / hodí a co sleduje. Jediná reakce na toto je nebrát na vědomí a názor si tvořít sám ……

Komentáře nejsou povoleny.