Humanitární tragédie v Sýrii: 4 miliony lidí naléhavě potřebují pomoc, 850 tisíc již ze země uprchlo

Ohodnoťte článek

syrští uprchlíci
syrští uprchlíci

Více než 4 miliony Syřanů naléhavě potřebují humanitární pomoc. „Sledujeme humanitární tragédii, odehrávající se před našima očima,“ sdělila novinářům v Ženevě náměstkyně generálního tajemníka pro humanitární záležitosti a koordinaci nouzové pomoci OSN Valerie Amos.

Počet syrských uprchlíků, kteří byli nuceni kvůli občanské válce opustit vlast, dosáhl již 850 tisíc, oznámila včera agentura OSN pro uprchlíky.

„K 17. únoru máme více než 850.000 syrských uprchlíků, kteří čekají na registraci nebo už jsou registrováni,“ sdělil mluvčí agentury Babar Baluch, jehož cituje AFP.

Většina uprchlíků se nachází v sousedních zemích – v Libanonu, Jordánsku, Turecku a Iráku.

Krvavý konflikt v Sýrii vypukl v březnu 2011, když se prezident Assad pokusil silou rozdrtit mírumilovné protesty proti své vládě. Z počátku nicméně konflikt ještě nedosahoval takové intenzity jako nyní a podle OSN před rokem bylo pouhých 33 tisíc syrských uprchlíků v cizině.

OSN nyní varuje, že počet syrských uprchlíků v zahraničí by během několika málo měsíců mohl dosáhnout 1,1 milionu.

V Sýrii před válkou žilo skoro 21 milionů lidí, z nichž podle odhadů OSN již nejméně 70 tisíc kvůli bojům zemřelo a okolo 2,5 milionu jsou uprchlíky, kteří se ale přemístili jen v rámci Sýrie.