John Kerry bojuje za 700 milionů dolarů pro Palestinskou správu

Ohodnoťte článek

John Kerry
John Kerry

Ministr zahraničí USA John Kerry se silně zasazuje za poslání pomoci ve výši takřka 700 milionů dolarů (přibližně 14 miliard českých korun) Palestinské správě, a to navzdory velkým rozpočtovým škrtům a vášnivé debatě o tom, na co mají být stávající peníze využity.

„Ministr velmi silně cítí, že nyní je správný čas dát Palestinské správě tuto podporu,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nuland.

Většina peněz – okolo 495,7 milionu dolarů – byla již pro Palestinskou správu vyčleněna ve fiskálním roce 2012, který skončil 1. října.

Žádost o dalších 200 milionů na fiskální rok 2013 byla nicméně zaslána Kongresu minulý týden, uvedla Nuland.

Kerry spolupracuje se zákonodárci na tom, aby se „byly Palestinské správě uvolněny odpovídající peníze, protože jsme přesvědčeni, že je velmi velmi důležité, aby byly i nadále nástrojem účinné podpory potřeb palestinského lidu,“ uvedla Victoria Nuland.

Počátkem tohoto měsíce Kerry v telefonickém rozhovoru s představiteli Palestinské správy zdůraznil, že Obamova vláda si je vědoma „ekonomických těžkostí palestinského lidu.“ Slíbil, že oblast navštíví k jednáním s předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem, „aby se zachovala politická cesta,“ ale nesdělil kdy.

Kerry také řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že on i prezident Obama podporují bezpečnost Izraele, stejně jako „trvalý mír“ mezi Izraelci a palestinskými Araby.

Pochválil Netanjahua za rozhodnutí uvolnit výnosy z daní a cel, které Izrael vybírá za Palestinskou správu, s tím, že peníze jsou zásadní částí rozpočtu palestinskoarabské autonomie.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku US Secy of State Fights for $700 Million in Aid to PA.