Kypr povýšil palestinský diplomatický status

Ohodnoťte článek

Rijád Maliki a Erato Kozakou Marcoulis
Rijád Maliki a Erato Kozakou Marcoulis

Kyperská ministryně zahraničí Erato Kozakou Marcoulis dnes v Nikósii po setkání s ministrem zahraničí Palestinské správy Rijádem Málikím (Riyad Maliki) oznámila, že palestinskoarabská diplomatická mise v jeho zemi byla povýšena na velvyslanectví.

Kypr, stejně jako řada komunistických a rozvojových zemí, uznal státnost „Palestiny“ již v roce 1988, kdy ji vyhlásili teroristé Organizace pro osvobození Palestiny.

Loni v listopadu Kypr ve Valném shromáždění OSN podpořil úspěšné úsilí OOP o povýšení statusu „Palestiny“ na nečlenský pozorovatelský stát.

Málikí své kyperské kolegyni poděkoval s tím, že po celém světě dnes existuje okolo 100 palestinských diplomatických misí, z nichž většina má status plnohodnotného velvyslanectví.

Zbývá připomenout, že jedno takové velvyslanectví „Státu Palestina“ se nachází také v Praze, protože svobodné Československo a následně i Česká republika potvrdily uznání státnosti, učiněné komunistickým režimem v roce 1988, byť současné Česko se staví proti jednostranné palestinskoarabské státnosti a hovoří pouze o „Palestinské národní správě.“