Po opici chce letět do vesmíru i íránský prezident Ahmadinežád

Ohodnoťte článek

íranský prezident Mahmúd Ahmadinežád
íranský prezident Mahmúd Ahmadinežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád oznámil, že by chtěl být prvním Íráncem vyslaným do vesmíru v rámci íránského vesmírného programu.

„Jsem připraven být prvním člověkem, který bude íránskými vědci vyslán do vesmíru,“ oznámil včera Ahmadinežád s tím, že je ochoten obětovat svůj život pro vesmírný program své země.

„Posílání živých věcí do vesmíru je výsledkem íránského úsilí a odhodlání tisíců íránských vědců,“ cituje prezidenta agentura Mehr.

Ahmadinežádovo prohlášení je reakcí na íránské oznámení z minulého týdne, že se úspěšně podařilo do vesmíru vyslat opici.

Vyslání opice, které bylo íránskými představiteli oceněno jako velký úspěch na cestě k vyslání člověka do vesmíru, zvýšilo západní obavy z íránského vesmírného programu, protože stejná raketová technologie může být využita také k sestrojení balistické rakety s jadernou hlavicí.

Oznámení o vypuštění opice a zveřejněné fotografie vyvolaly na internetu živou debatu, v níž lidé upozorňovali na rozdíly mezi oficiálními fotografiemi primáta před jeho vysláním do kosmu a po přistání.

Zatímco na fotografii před startem má opice světle šedou kožešinu a červenou skvrnu nad pravým okem, na fotografii, která měla být pořízena po přistání, je kožešina tmavší a skvrna chybí.

Západní média na rozdíly upozornila s tím, že s o vyslání opice do vesmíru se íránský režim pokoušel už dříve a neuspěl a je tedy dost dobře možné, že tentokrát sice opici vyslal, ale živá se už nevrátila.

Íránské úřady se k pochybnostem nevyjádřily, ale íránská média citovala vyjádření, podle nějž fotografie před startem byly archivní záběry, pořízené před neúspěšným startem v roce 2011 a opice se tentokrát skutečně podívala do vesmíru a vrátila živá na Zemi.

íránská vesmirná opice
íránské snímky, které mají prokázat shodu opice

I am ready to be the first Iranian in space: Ahmadinejad – zpráva Mehr o Ahmadinežádově chuti letět do vesmíru (anglicky)

رفع ابهام از میمون خالدار فضایی/ مکان فرود کاوشگر زیستی – zpráva Mehr vysvětlující odlišnou podobu opice (farsí)

Jedna myšlenka na “Po opici chce letět do vesmíru i íránský prezident Ahmadinežád”

Komentáře nejsou povoleny.