Uzavřena koaliční dohoda mezi Likudem a Tnua, Cipi Livni bude ministryní spravedlností a bude jednat s Palestinci

Ohodnoťte článek

Benjamin Netanjahu a Cipi Livni
Benjamin Netanjahu a Cipi Livni na tiskové konferenci 19. 2. 2013

Předseda strany Likud (Jednota) a designovaný premiér Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a předsedkyně strany Tnua (Hnutí) Cipi Livni (Tzipi Livni) dnes večer na společné tiskové konferenci oznámili koaliční dohodu o vstupu Hnutí do koaliční vlády vedené Netanjahuem, v níž bude Livni ministryní spravedlnosti.

Netanjahu mimo jiné řekl, že Izrael „čelí mnoha velkým výzvám, z nichž některé jsou bezprecedentní“, přičemž zejména hrozby ze strany Íránu, Sýrie a Hizballáhu jsou trvalé, a ke správné reakci na tyto hrozby je nutná vláda, která je co největší a co nejrůznorodější a která sjednotí národ.

Designovaný premiér také prohlásil, že „jsme povinni udělat vše možné k pokroku v mírovém procesu“ s palestinskými Araby. Livni kromě toho, že bude ministryní spravedlnosti, „bude také partnerem ve snaze obnovení jednání s Palestinci s cílem dosáhnout mezi našimi národy spravedlivého míru.“ Za základ jednání Netanjahu označil svůj projev na Bar Ilanově univerzitě v roce 2009, přičemž dodal, že vznikne ministerský výbor pro mírový proces. Cipi Livni bude zmocněna jednat s palestinskými Araby jménem premiéra.

Cipi Livni uvedla, že s Netanjahuem vedla o vstupu do koalice „klidná jednání“ a podle dohody bude členkou bezpečnostního kabinetu a na dosažení dohody s Palestinci bude spolupracovat s premiérem, ministrem obrany a ministrem zahraničí.

Tnua mající 6 poslanců by měla získat ještě dvě další funkce – poslanec Amir Perec (Amir Peretz) bude ministrem životního prostředí a poslanec Amram Micna (Amram Mitzna) předsedou výboru Knesetu pro bydlení.

Bude dalším, kdo uzavře koaliční smlouvu, Šas?

Vstup Cipi Livni do vlády uvítal spolupředseda sefardské strany Šas Arje Deri (Aryeh Deri), který jí hned telefonicky pogratuloval. Livni mu poděkovala a vyjádřila naději, že také Šas brzo vstoupí do vlády.

Naopak nespokojenost s dohodou panuje u Bajit Jehudi (Židovského domova), který se pro účely koaličního vyjednávání spojil do jednoho bloku s černým koněm letošních voleb stranou Ješ Atid (Budoucnost existuje) a obě strany, mající dohromady 31 mandátů ve 120členném Knesetu, zatím žily v přesvědčení, že to budou ony, před nimiž se bude muset Netanjahu sklonit a s kým se bude muset nejprve dohodnout na vládě.

I když vláda zatím není zdaleka hotová, má nyní premiér k dispozici 31 hlasů Likud-Bejtejnu a 6 hlasů Tnua. Pokud by se přidal i Šas s 11 hlasy a Sjednocený judaismus Tóry se 7, k získání nadpoloviční většiny by již nebylo tak daleko a vyjednávací pozice Bajit Jehudi a Ješ Atid by se zhoršila.

Premiér nicméně nadále prohlašuje, že usiluje o vládu s co nejširší podporou.