Židovský populační růst v Judeji a Samaří vzrostl

Ohodnoťte článek

izraelské rodiny v Samaří
izraelské rodiny v Samaří

Již tak vysoký židovský populační přírůstek v Judeji a Samaří (Jehuda ve Šomron, Ješ) ještě vzrostl. Vyplývá to z dat izraelského ministerstva vnitra za rok 2012, podle nichž růst činil 4,7 % – což je o 0,5 procentního bodu více, než v roce 2011.

V současnosti žije v Judeji, Samaří a údolí Jordánu přibližně 360 tisíc občanů Izraele. Další stovky tisíc žijí ve čtvrtích Jeruzaléma, které byly v letech 1949 až 1967 spravovány Jordánskem a které arabský svět označuje jako „okupovaný Jeruzalém.“

Nejvyšší populační růst v Ješ – 5,6 % – byl zaznamenán v roce 2008, tři roky poté, kdy bylo v rámci „Stažení“ z Gazy a severního Samaří přinuceno se vysídlit více než 9 tisíc Izraelců.

Růst pak postupně klesl na 5,2 % a v roce 2011 náhle poklesl na 4,2 %, především kvůli desetiměsíčnímu zmrazení židovské výstavby v oblasti ze strany izraelské vlády.

V roce 2012 zaznamenaly největší přírůstek komunity mimo tzv. „bloky osídlení“, kde Izraelci tvoří většinu obyvatel. Nejvíce vzrostl počet obyvatel v obci Mešijot (Meshiyot) – o 30 % a dále pak v obcích Ovnat a Har Gilo – o 20 %.

Nejvíce nových obyvatel loni přibylo do měst Modiin Illit (2.225), Bejtar Illit (Beitar Illit, 1.351) a Givat Zeev (393).

Izraelští obyvatelé Judeje a Samaří jsou výrazně mladší, než je celostátní průměr. Takřka polovina z nich (49 %) z Izraelců v těchto oblastech je mladších 18 let, zatímco v celonárodním průměru je to jen 28 %.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jewish Growth Speeds Up in Judea, Samaria.