Duch nacismu v Rize zabijí i po sedmdesáti letech

Duch nacismu v Rize zabijí i po sedmdesáti letech 2.50/5 (50.00%) 4 ohodnocení

MARINA SOLODKINAMarina Solodkina, její památka budiž požehnána,  zemřela v sobotu, 16. března na zástavu srdce v Rize, hlavním městě Lotyšska. Do Rigy přijela jako členka izraelské delegace na konferenci „Svět bez fašismu“ zabývající se historií holokaustu v Lotyšsku. Její srdce pravděpodobně nevydrželo podívanou na masový průvod lotyšských veteránů sloužících kdysi ve Waffen – SS, který se v tu dobu také konal v Rize. Jak vidíme, oživený duch nacismu zabíjí i po sedmdesáti letech.

Marina Solodkina, rozená Geršman, se narodila v Moskvě 31. května 1952 v židovské rodině. Její otec pocházel z Chmelnika ve Vinnické oblasti na Ukrajině a spolu se svými rodiči byl deportován do ghetta, kde se mu podařilo přežít do osvobození a poté bojoval v řadách Rudé armády proti nacismu. Její matka pocházela z Kamence-Podolského.

Marina Solodkina studovala ekonomii a sociální dějiny na Moskevské státní Lomonosovově univerzitě (MGU), kde obhájila titul kandidáta ekonomických věd.  Poté pracovala na Katedře ekonomických dějin Všeruského dálkového finančního a hospodářského Institutu (All-Russian Distance Institute of Finances and Economics). Solodkina byla autorkou několika vědeckých děl a mnoha statí z oblasti ekonomiky.

Roku 1991 Solodkina udělala aliju a v Izraeli se stala členkou Svazu vědců-repatriantů a vstoupila také do strany Jisrael ba-alija (ישראל בעליה), jejímž představitelem byl známý disident Natan Ščaranskij. Tato strana  sdružovala většinu nových přistěhovalců ze zemí bývalého SSSR.

Marina Solodkina úspěšně kandidovala za tuto stranu do 14. Knesetu roku 1996, do 15. a 16. Knesetu ve volbách 1999 a 2003. Avšak krátce po volbách 2003 se strana Jisrael be-alija sloučila s Likudem ( (ליכודa Marina Solodkina se automaticky stala poslankyní této strany, kterou tehdy vedl Ariel Šaron. V listopadu 2005 však Ariel Šaron po ostrém vnitrostranickém boji, jehož hlavní příčinou byl jednostranný traumatický odchod Izraele z Pásma Gazy v srpnu t.r., oznámil svůj odchod z Lidkudu a založení nové strany Kadima (קדימה). Marina Solodkina odešla spolu se Šaronem a částí bývalých poslanců Likudu do nově utvořené strany. Za tuto stranu úspěšně kandidovala ve volbách do 17. Knesetu roku 2006  a do 18. Knesetu roku 2009.

2 komentáře u „Duch nacismu v Rize zabijí i po sedmdesáti letech“

  1. Ono to zase nie je také jednoduché. Každá minca má dve strany. Pobaltské národy (Litva, Lotyšsko, Estónsko) a tiež Ukrajinci uverili Hitlerovi, že ich oslobodí od ruského, komunistického jarma. A tak sa pridali neho stranu. Lenže smola – proti (komunistickému) peklu sa spojili s (nacistickým) diablom.

Komentáře nejsou povoleny.