Írán staví 3 tisíce moderních centrifug na obohacování uranu

Ohodnoťte článek

Ferejdún Abbásí-Davání
Ferejdún Abbásí-Davání

Írán konstruuje 3 tisíce centrifug na obohacování uranu nové generace, které v blízké době nahradí stávající zařízení. Oznámil to včera předseda Organizace pro atomovou energii Íránu Farejdún Abbásí-Davání (Fereydoun Abbasi-Davani). Informaci přinesla íránská média.

„Poslední výrobní část těchto centrifug skončila a počáteční generace centrifug, která měla malou účinnost, bude brzy nahrazena,“ uvedl.

Už 23. února 2013 Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii rozmístění 180 centrifug druhé generace v jaderném zařízení Natanz s tím, že zde bude rozmístěno postupně dalších 180 centrifug.

Abbásí- Davání také včera oznámil, že se íránskému soukromému sektoru se podařilo navrhnout 360 MW jaderné reaktory a že Írán je připraven spolupracovat při výstavbě jaderných reaktorů se zahraničím a má dosud v tomto směru návrhy z Ruska a „některých západních zemí.“

Předseda íránské jaderné organizace také řekl, že další úspěchy jeho země ohlásí v budoucnu jako „politickou podporu“ při příštích kolech jednání skupiny P5+1 (Velká Británie, Čína, Francie, Rusko, USA + Německo) o íránském jaderném programu. Poslední kolo se konalo 27. února v kazachstánském Almaty, kde se má konat další kolo 5. a 6. dubna poté, kdy se v tureckém Istanbulu bude 17. a 18. března konat expertní jednání.

Zatímco Írán tvrdí, že veškerý jeho jaderný výzkum je pro civilní účely, Izrael, USA a další západní země Islámskou republiku podezírají z výroby jaderné bomby.

Iran building 3,000 advanced centrifuges: IAEO chief – zpráva Press TV (anglicky)

Iran to Start Manufacturing 3,000 New-Generation Centrifuges Soon – zpráva Fars (anglicky)

Jedna myšlenka na “Írán staví 3 tisíce moderních centrifug na obohacování uranu”

  1. To co predvadi Iran ma za nasledek,ze ho zcela opravnene podezriva svet z vyroby jaderne zbrane a Irael ma stoprocentni pravdu,ze je treba jiz konecne zacit jednat a ne jen se dohadovat co se s tim problemem muze delat.Staci se podivat jak se islam rozpina v Evrope jak jsou sebejisti, muci znasilnuji zeny deti a tvrdi,ze je to vse v poradku a ted najednou by meli tyhle troufam si tvrdit silenci mit jadernou zbran?????? Co by se asi stalo???Zacali by ty sve zvracene metody zavadet po celem svete diktovat si podminky.Staci si uvedomit co znamenaly tyto lide pred tim,nez se na jejich uzemi nalezla ropa.Behali polonazi po pousti a valcili mezi sebou primitivni zbrani a nyni maji moc a penize,ale opet bez pomoci vyspelych zemi by nemeli nic.Tyto lide nemaji technicke mysleni ani nejsou manualne zrucni a nevybudovali by sami vubec nic.

Komentáře nejsou povoleny.