Íránská jaderná elektrárna Búšehr odpojena dočasně od sítě

Íránská jaderná elektrárna Búšehr odpojena dočasně od sítě 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Ferejdún Abbásí-Davání
Ferejdún Abbásí-Davání

Ředitel Organizace pro atomovou energii Íránu a íránský viceprezident Ferejdún Abbásí Davání (Fereidoun Abbasi Davani) včera oznámil, že 1000 MW jaderná elektrárna v Búšehru byla odpojena od elektrické rozvodné sítě kvůli mechanickému problému. Oznámila to oficiální státní tisková agentura IRNA.

Odpojení označil za normální s ohledem na to, že zařízení je ve zkušebním provozu, kdy takovýto druh poruchy lze očekávat.

K „určitým technickým problémům“ došlo podle Abbásího Dáváního na generátoru elektrárny a ta bude uvedena do provozu opět během několika dní, jakmile ji ruští dodavatelé opraví.

Búšehrská jaderná elektrárna se nachází přibližně 17 kilometrů jihovýchodně od provinčního střediska Búšehr, mezi vesnicemi Halileh a Bandargeh na pobřeží Perského zálivu.

Výstavba jaderné elektrárny byla zahájena v roce 1975 německými firmami, ale přerušena na dlouhá léta poté, kdy byl tzv. Islámskou revolucí v roce 1979 svržen šáh a moci se chopili šíiitští teokraté. Teprve v roce 1995 uzavřel Írán smlouvu s Ruskem o dostavbě elektrárny, kde hlavním dodavatelem byl Atomstrojexport.

Íránský jaderný program, který neprobíhá zdaleka jen v Búšehru, je předmětem obav a kritiky Izraele a řady západních zemí, které se obávají, že pod pláštíkem civilního jaderného výzkumu a vývoje probíhá tajný vývoj jaderné zbraně.