Izrael má pro Obamu unikátní dárek

Izrael má pro Obamu unikátní dárek 4.78/5 (95.56%) 18 ohodnocení

Obama v Izraeli 2013 (logo)Prezident USA Barack Obama dostává při příležitosti státní návštěvy Izraele od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua originální dárek – speciální zlatem potažený nanočip, obsahují zápis Deklaraci nezávislosti USA a Deklaraci nezávislosti Státu Izrael.

Čip vyrobili vědci z Institutu nanotechnologie Russela Berrieho Technionu. Zápis je proveden na ploše pouhých 0,04 milimetru čtverečního a do hloubky 0,00002 milimetru, tj. 20 nanometrů. Čip je upevněn na kusu starověkého kamene z Jeruzaléma, který byl v době Druhého Chrámu používán jako pečeť.

Dokumenty byly do čipu zapsány pomocí soustředěného paprsku vysokoenergetických iontů galia. Povrch čipu je potažen 20 nanometrů silnou vrstvou zlata. Tato vrstva pak byla bombardována urychlenými ionty, které odstranily na místech dopadu zlatý povrch a odhalily silikon pod ním. Při prohlížení čipu elektronovým mikroskopem je zřejmé, že oblasti zasažené ionty jsou tmavější, než okolní zlaté oblasti – a byl vytvořen mikroskopický zápis.

„Unikátní dárek symbolizuje hlavní poselství návštěvy – silné a hluboké dvoustranné vztahy, spojení mezi lidem Izraele a Zemí Izrael trvající tisíce let a technologickou vyspělost izraelských výzkumných a vývojových středisek,“ uvádí se v prohlášení Úřadu předsedy vlády.

chip pro Obamu
chip pro Obamu
chip pro Obamu 2
Dr. Tzipi Cohen-Hyams v laboratoři

At the Prime Minister’s Request: Technion Researchers Prepared the Gift for President Obama – tisková zpráva Techionu (anglicky)

3 komentáře u „Izrael má pro Obamu unikátní dárek“

Komentáře nejsou povoleny.