Izrael a Palestinská správa zřizují společné obchodní Jeruzalémské arbitrážní centrum

Izrael a Palestinská správa zřizují společné obchodní Jeruzalémské arbitrážní centrum 4.89/5 (97.78%) 9 ohodnocení

arbitráž (ilustrační foto)Autonomní arabská Palestinská správa je jedním z největších obchodních partnerů Izraele, když obchodní výměna zboží a služeb dosahuje ročně okolo 20 miliard dolarů, tj. okolo 400 miliard českých korun.

Ke zvýšení podnikatelské důvěry na obou stranách podepsaly Izrael a Palestinská správa předevčírem dohodu o zřízení oficiálního arbitrážního centra, které bude rozhodovat se souhlasem podnikatelských subjektů jejich obchodní spory a tato rozhodnutí budou uznávány izraelskými a palestinskoarabskými soudy.

Jeruzalémské arbitrážní centrum (Jerusalem Arbitration Center, JAC) bude fungovat podle mezinárodně uznávaných arbitrážních pravidel Mezinárodní obchodní komory (International Chamber of Commerce, ICC).

Izrael bude v organizaci zastoupen prezidentem ICC Izrael Orenem Šachorem (Oren Shachor,אורן שחור), Palestinská správa prezidentem ICC Palestina Muníbem al-Masrím (Munib al-Masri). Dále bude členem Rifat Hisarcıklioglu, prezident ICC Turecko a člen Výkonného výboru ICC, který také stojí v čele Svazu komor a komoditních burz Turecka (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB) a má blízké vztahy s nejvyššími představiteli Turecka.

Oren Šachor v rozhovoru pro izraelské ekonomické noviny Kalkalist (Calcalist, כלכליסט) uvedl, že Palestinská správa stejně jako Izrael se zavázala respektovat rozhodnutí Jeruzalémského arbitrážního centra. Má za to, že od nynějška bude mnoho obchodních smluv mezi izraleskými a palestinskoarabskými podnikateli obsahovat rozhodčí doložku, která dává JAC pravomoc rozhodovat spory ze smlouvy. Během 5 let se díky zvýšené důvěře, pramenící z existence arbitrážního řízení, obchodní výměna mezi Izraelem a Palestinskou správou zdvojnásobí, předpověděl Šachor.

 לראשונה: ייפתח מוסד בוררות עסקית ישראלי-פלסטיני – článek webu Kalkalist (hebrejsky)