Izrael zahájil těžbu zemního plynu z pole Tamar, cena elektřiny nicméně vzroste

Izrael zahájil těžbu zemního plynu z pole Tamar, cena elektřiny nicméně vzroste 4.54/5 (90.77%) 13 ohodnocení

Silvan Šalom na těžebním poli Tamar
Silvan Šalom na těžebním poli Tamar

Čtyři roky poté, co byly zahájeny vrty v mořské těžebním poli Tamar, přibližně 80 kilometrů od pobřeží Haify, začal včera večer proudit z tohoto pole plyn do zásobníků v Ašdodu (Ashdod).

Těžaři a politici tento „historický den“ uvítali, nicméně i tak příští měsíc Izraelcům vzroste cena elektřiny, protože nový zdroj energie růst ceny pouze zmírňuje, ne však odstraňuje.

Objevy ložisek zemního plynu ve Středozemním moři, k nimž došlo v posledních letech, by měly rozšířit izraelský energetický trh a snížit ceny jak plynu, tak i elektřiny, k jejíž výrobě se využívá.

Využívání pole Tamar nicméně nezabránilo růstu ceny elektřiny o 6 %, k němž má podle ministra energetiky a vodních zdrojů Silvana Šaloma (Silvan Shalom) dojít v dubnu, i když jak ministr prohlašuje, mělo by se jednat o poslední růst ceny během jeho funkčního období. Vzhledem k tomu, že Šalomovo čtyřleté funkční období začalo teprve tento měsíc, nezní tato předpověď špatně. Podle ministra došlo nyní k nárůstu ceny elektřiny „jen“ o 6 % díky tomu, že těžba z pole Tamar začala oproti očekávání dříve.

Snížení cen však Silvan Šalom nespojuje jen s těžbou, ale také s privatizací, kdy by velké soukromé společnosti měly vyrábět elektřinu ze zemního plynu levněji, než je tomu dosud.

Izraelské hospodářství by mělo díky poli Tamar ušetřit okolo 13 miliard šekelů (přibližně 65 miliard českých korun) ročně, nicméně v následujících letech by zisky měly být vyšší, až bude zahájena těžba z pole Leviathan.

Ložisko v poli Leviathan, vzdáleném přibližně 130 kilometrů od pobřeží Haify, bylo objeveno v roce 2010 a jeho mohutnost se odhaduje na přibližně 16 až 18 bilionů krychlových stop zemního plynu. Díky Leviathanu by Izrael v roce 2016 mohl zemní plyn těžit nejen pro své obyvatele a podniky, ale také na vývoz.

V těžebním poli Tamar probíhá těžba na 5 místech a položení dvou 150kilometrových mořských plynovodů stálo 3,2 miliardy šekelů (16 miliard korun).

Ředitel těžební společnosti Delek Jicchak Tešuva (Yitzchak Teshuva) včera při zahájení těžby prohlásil: „Vize se změnila ve skutečnost. Dnes opět unikáme z otroctví ke svobodě, ze závislosti na zahraničních energetických zdrojích k nezávislosti s izraelským zemním plynem. Pro izraelský trh to je velký úspěch a začátek nové éry.“

Také předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) včera nešetřil jásotem: „Pro izraelské hospodářství je to významný den. O svátku svobody činíme důležitý krok k nezávislosti v energetické oblasti.“

Ministr Silvan Šalom označil včerejšek za „energetický Den nezávislosti Izraele.“

licencovaná těžební pole u pobřeží Izraele
licencovaná těžební pole u pobřeží Izraele