V Izraeli začíná letní čas, potrvá až do 3. října

V Izraeli začíná letní čas, potrvá až do 3. října 4.75/5 (95.00%) 8 ohodnocení

Sluneční hodiny na synagoze Zoharej Chama v Jeruzalémě
Sluneční hodiny na synagoze Zoharej Chama v Jeruzalémě

V Izraeli začne letní čas v pátek (29.3.) ráno, tedy hodiny se posunou dopředu ve dvě hodiny v noci ze čtvrtka na pátek. Tím se posunou začátek i konec šabatu zhruba o hodinu. Poprvé po mnoha letech se přesun zpět na zimní čas uskuteční podle pevně stanoveného data (3.10.2013) a ne jak tomu bylo dříve, v předvečer Dne smíření. Izraelci tak získají 193 dnů letního času, poté, kdy na základě petice podepsané více než 400.000 obyvateli, stanovil Knesset pevné datum pro začátek zimního času.

Podle mnoha ekonomů letní čas přináší úspory zejména zvýšenou produktivitou práce dělníků, která stoupá během za denního světla. Další úsporu přináší nižší potřeba osvětlení ulic. Podle informací obchodníků lidé také více nakupují za denního světla.

Jiní ekonomové se naopak domnívají, že úspora je zcela zanedbatelná, protože stejně většina lidí tráví čas v uzavřených prostorech s umělým osvětlením. Podle studií publikovaných v USA je úspora menší než 1% z celkové spotřeby energie.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Summer Time to Begin; Will Extend Beyond Yom Kippur