Nejčastější příčinou smrti v Izraeli je rakovina, Alzheimerova choroba je na vzestupu

Ohodnoťte článek

lékařské přístroje (ilustrační foto)
lékařské přístroje (ilustrační foto)

Statistické údaje o úmrtnosti, které včera zveřejnilo izraelské ministerstvo zdravotnictví, přinesly obyvatelům Izraele dobré, ale i špatné zprávy.

Nejčastějším viníkem smrti v Izraeli zůstávala podle údajů v posledních dvou letech rakovina, následovaná onemocněními srdce.

V letech 2008 až 2010 nicméně míra úmrtnosti na srdeční choroby, chronická onemocnění dolních cest dýchacích a úrazy poklesla minimálně o 25  % oproti úrovni v letech 1991 až 2001.

Současně ale došlo k výraznému růstu úmrtnosti kvůli zápalu plic a chřipce – a více než 40% růstu počtu úmrtí kvůli Alzheimerově nemoci.

Podrobnější pohled do statistik ukazuje, že čím je člověk starší, tím je pravděpodobnější, že mu spíše než cokoliv jiného selže srdce.

Nejnovější data ukazují, že v období let 2005 až 2007 bylo nejčastější příčinou smrti Izraelců starších 75 let onemocnění srdce. Ve věkové skupině 65 až 74 zůstává ale hlavní příčinou smrti rakovina.

Třetí nejčastější příčinou smrti ve skupině od 65 do 74 let je diabetes mellitus (cukrovka), zatímco u lidí ve věku 75 let a více jsou to cerebrovaskulární (mozková cévní) onemocnění. Diabetes je pak u lidí ve věku 75 let a více čtvrtou nejčastější příčinou smrti.

Unikátní statistické údaje se týkají úmrtnosti arabských obyvatel. U těch jak u mužů tak u žen je nejčastější příčinou smrti diabetes, který je více než dvakrát častější, než u Židů.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Cancer #1 Killer in Israel, Alzheimer’s Deaths Rising.