OSN zrušila maratón v Gaze, protože Hamas zakázal účast žen

Ohodnoťte článek

UNRWAMaratón v Gaze, který chtěla 10. dubna 2013 uspořádat UNRWA, byl zrušen. Agentura OSN jeho konání sama odvolala na protest proti rozhodnutí vládnoucího teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas), zakázat účast žen.

„Rozhodnutí je následkem diskusí s úřady v Gaze, které trvají na tom, že se nesmějí zúčastnit žádné ženy,“ uvádí prohlášení UNRWA. „Registrovaní účastníci, kteří chtějí přijet do Gazy, jsou vítáni a UNRWA pracuje na programu dalších akcí, který bude zájemcům poskytnut co nejdříve.“

Dosud se podle mluvčího UNRWA Samiho Mšaši (Sami Mshasha) registrovalo 266 palestinských žen a 119 žen ze zahraničí.

Hamas uvedl, že zrušení maratónu lituje. „Informovali jsme UNRWA, že souhlasíme s uspořádáním maratónu, ale za podmínek vztahujících se ke konzervativní palestinské kultuře.“

„Nechceme smíšený závod mužů a žen. Nechceme, aby nějaká žena běžela nezakrytá,“ prohlásil tajemník vlády Hamasu Abdul-Salám Siam s tím, že akce se mohou zúčastnit dívky, ne ale dospělé ženy. Dětmi se nicméně v Gaze rozumí ženy ve věku nanejvýš do 15 let.

V roce 2012 se běhu, který má pomoci vybrat peníze na letní dětské akce, zúčastnilo podle palestinskoarabských údajů okolo 3 tisíc lidí.

Předchozí dva maratónu v roce 2011 a 2012 nebyly Hamasem, který Gaze vládne od krvavého převratu v roce 2007, nijak omezovány.

UNRWA (Agentura OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East) je agenturou OSN, která zajišťuje již desetiletí pomoc tzv. „palestinským uprchlíkům“, tj. Arabům a dětem, vnoučatům a pravnoučatům těchto Arabům, kteří v důsledku arabsko-izraelského konfliktu před mnoha desítkami let byli nuceni se přesídlit buď mimo Zemi Izrael / Palestinu anebo i v jejím rámci, což je případ Arabů v Gaze. Jde o jediný případ na světě, kdy OSN nepomáhá uprchlíkům krátkodobě, ale živí je a jejich potomky po celé generace.

UNRWA cancels 2013 Gaza Marathon – oznámení na webu UNRWA (anglicky)