Průlom v jednání o izraelské vládě

Ohodnoťte článek

Jair Lapid, Benjamin Netanjahu, Naftali Benet
Jair Lapid, Benjamin Netanjahu, Naftali Benet

Designovanému premiéru Benjaminu Netanjahuovi se dnes večer podařilo dosáhnout průlomu v jednání se stranami Ješ Atid (Budoucnost existuje) a Bajit Jehudi (Židovský domov). Koaliční smlouva o vzniku 33. vlády Izraele by mohla být podepsána ještě dnes v noci.

Vláda bude složena ze 4 stran, bude mít 21 nebo 22 členů a podporu 68 poslanců ze 120.

Kompromisu se podařilo dosáhnout poté, kdy předseda Ješ Atid Jair Lapid (Yair Lapid) souhlasil s tím, že se jeho strana vzdá požadavku na ministerstvo vnitra výměnou za ministerstvo školství. Ješ Atid také ustoupila od požadavku, že nová vláda nesmí mít více než 20 ministrů, což umožní Likudu dodržet dohodu se stranou Tnua (Hnutí) Cipi Livni, že poslanec Amir Perec (Amir Peretz) bude ministrem životního prostředí.

Jak tedy bude vláda zřejmě vypadat?

Bajit Jehudi s 12 poslanci získá 3 ministry. Naftali Benet bude ministrem průmyslu, obchodu a práce a současně také ministrem náboženských záležitostí, pro diasporu a Jeruzalém. Uri Ariel bude ministrem výstavby a bydlení a současně bude stát v čele Izraelského pozemkového úřadu, což by mohla být dobrá zpráva pro obyvatele Judeje, Samaří a Jeruzaléma, protože Ariel je zastáncem stavění bydlení pro židovské obyvatele. Židovský domov získá také ministra kultury a sportu a poslanec Nisan Slomiansky povede finanční výbor Knesetu. Je také možné, že ministr Bajit Jehudi bude stát i v čele ministerstva pro záležitosti důchodců.

Ješ Atid s 19 poslanci získá 4 ministry. Jair Lapid bude ministrem financí, rabi Šaj Piron (Shai Piron) ministrem školství, Jael German (Yael German) ministryní zdravotnictví a Jaakov Peri (Ya’akov Peri) ministrem vědy.

Tnua získá s ohledem na svých pouhých 6 poslanců velmi silné vládní zastoupení. Cipi Livni bude ministryní spravedlnosti a Amir Perec ministrem životního prostředí.

Společná kandidátka Likud (Jednota) a Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) s 31 poslanci by měla mít 10 nebo 11 ministrů. Kromě postu premiéra podrží i ministerstvo vnitra, v jehož čele zřejmě stane Gideon Sa’ar, a ministerstvo zahraničí, které je stále rezervováno pro Avigdora Liebermana, který se ovšem nejprve musí očistit z obvinění z korupce. Ministrem obrany by měl být Moše Jaalon (Moshe Ya’alon).

Podstatné také bude, kdo získá posty vlivných náměstků ministrů, což v tuto chvíli není ještě jasné.

Izraelská média dnes také spekulovala o tom, zda se strany dohodly na zvýšení hranice pro vstup do Knesetu ze 2 % získaných hlasů na 4 % – což by ztížilo situaci malých stran, včetně arabských.

4 komentáře u „Průlom v jednání o izraelské vládě“

 1. Podle ARUTZ 7 zatím předběžně takto:

  Likud Beytenu

  Avigdor Lieberman – Foreign Minister
  Zeev Elkin – Deputy Foreign Minister
  Moshe Yaalon – Defense Minister
  Yair Shamir – Agriculture Minister
  Yitzhak Aharonovitch – Minister of Internal Security
  Sofa Landver – Immigration Absorption Minister
  Uzi Landau – Tourism Minister
  Yisrael Katz – Transportation Minister
  Gideon Saar or Gilad Erdan – Interior Minister
  Yuli Edelstein – Knesset Speaker

  Yesh Atid

  Yair Lapid – Finance Minister
  Rabbi Shai Piron – Minister of Education
  Yaakov Peri – Minister of Science
  Meir Cohen – Welfare Minister
  Yael German – Health Minister

  Bayit Yehudi

  Naftali Bennett – Deputy Prime Minister and Minister of Economics and Trade, the Diaspora and Jerusalem
  Uri Ariel – Housing and Construction Minister who will also be in charge of the Israel Lands Administration
  Uri Orbach – Pensioners’ Affairs Minister
  Rabbi Eli Ben Dahan – Deputy Minister of Religious Affairs

  Hatnua

  Tzipi Livni – Justice Minister
  Amir Peretz – Environment Minister

 2. Jsem velmi potěšen, především s Moshe Yaalonem na ministerstvu obrany, a také s Uri Arielem na vystavbě a bydlení, jde vidět že se Izrael bude ubírat tím správným směrem, a to je Velká Země Izrael, Jeruzalém nedotknutelný a osidlování…plastelínci je čas se vrátit do Jordánska 🙂 …a těch 4% pro vstup do Knessetu je správný krok, aspon by vypudil arabské, krajně levicové a především protiizraelské a velezrádné strany.

   1. to jistě, že je nikdo nikde nechce, ale jen upozorňuji kdo vlastně ti okupanti izraelské země jsou, obyčejní jordánci, kteří jen v zájmu arabů ke zničení země izrael vystupují pod rouškou – plastelínci 🙂

Komentáře nejsou povoleny.