Syrský generál a jeho syn dezertovali

Syrský generál a jeho syn dezertovali 4.20/5 (84.00%) 5 ohodnocení

generál Mohamed Chalúf
generál Mohamed Chalúf

Generálmajor Mohamed Núr Ezedín Chalúf (Mohammed Nour Ezzedeen Khallouf), který velel logistice syrské vládní armády dezertoval do Jordánska. Spolu s ním ze Sýrie prchl jeho syn, kapitán Ezz al-Dín Chalúf (Ezz al-Din Khalouf), který velel průzkumné jednotce.

Oznámili to předevčírem syrští povstalci, kteří současně na z Dubaje vysílající panarabské televizi Al-Arabíja zveřejnili videozáznam generálova prohlášení.

Zpráva nebylo možné nezávisle ověřit. Syrská vláda se k tvrzení o dezerci zatím nevyjádřila.

Muž sedící v civilním oblečení a označovaný jako generál Chalúf na záznamu prohlašuje, že morálka vládních vojsk je nízká a mnoho lidí ztratilo víru v režim, nicméně i nadále plní své povinnosti, což Assadovi umožňuje na mezinárodní aréně tvrdit, že má širokou podporu.

Uprchlý generál také na záznamu prohlašuje, že po boku vládních sil „na více než jednom místě“ bojují také příslušníci libanonského Hizballáhu. Podrobnosti ale neuvádí.

Podle Al-Arabíje se podařilo do Jordánska uprchnout celé Chalúfově rodině.

Záznam Chalúfova prohlášení zveřejnil generál Salim Idris, který dezertoval v červenci 2012 a nyní je jedním z představitelů povstalecké Svobodné syrské armády.

Generálmajor Chalúf v minulosti vedl „palestinský odbor“ vojenské zpravodajské služby, jejíž damašské ústředí podle opozice nese odpovědnost za mučení a vraždy opozičních představitelů.

Syrské opoziční zdroje se shodují, že generálova defekce není pro režim větším problémem z hlediska nahraditelnosti, ale přeběhlík bude cenným zdrojem interních informací, protože odpovídal za zásobování vládních sil.

Od propuknutí násilností mezi syrským režimem a opozicí v březnu 2011 z vládní armády převážně do Turecka dezertovaly desítky důstojníků včetně přibližně 40 generálů. V srpnu 2012 ze Sýrie uprchl i bývalý předseda vlády Rijád Hidžáb (Riad Hijab) a listopadu bývalý mluvčí vlády Džihád Makdísí (Jihad Makdissi).

Jedna myšlenka na “Syrský generál a jeho syn dezertovali”

Komentáře nejsou povoleny.