13. výroční zasedání Sdružení imigrantů z Československa v Izraeli

13. výroční zasedání Sdružení imigrantů z Československa v Izraeli 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Natan Steiner, předseda
Natan Steiner, předseda

Dnes, 25. dubna se konalo v Tel Avivu v budově „Sionistů Ameriky“ třinácté zasedání Sdružení československých imigrantů v Izraeli – התאחדות יוצאי צ’כוסלובקיה. Na zasedání se sjelo více než 70 delegátů ze všech poboček Sdružení. Zasedání vedl dosavadní předseda Natan Steiner, který přivítal všechny účastníky, zvláště pak vzácné hosty – velvyslance České republiky v Izraeli Tomáše Pojara a velyslance Slovenské republiky Radovana Javorčíka, kterým předal slovo. Velvyslanec Pojar se ve svém projevu dotkl pozitivní bilanci česko-izraelského obchodní bilance, kdy v loňském roce izraelská strana nakoupila v ČR zboží v celkové hodnotě tří miliard šekelů (cca 16,35 miliard Kč). Tomáš Pojar také informoval přítomné o plánované návštěvě ministra zahraničí ČR Schwartzenberga v Izraeli, která se uskuteční počátkem května a o připravované státní návštěvě prezidenta republiky Zemana, která by se měla uskutečnit letos v říjnu. Velvyslanec SR Javorčík informoval přítomné o tom, že v druhé polovině května přijedou děti z Javne do Dolného Kubína a tak oplatí návštěvu slovenských dětí ve svém městě.

Velvyslanec SR Radovan Javorčík
Velvyslanec SR Radovan Javorčík

Vyzdvihl též důležitost seminářů o holokaustu, které pro slovenské učitele pořádá památník Jad va-Šem v Jeruzalémě. Pan velvyslanec uvedl, že ve všech oblastech jsou vztahy mezi oběma zeměmi vynikající, avšak neuspokojivé jsou obchodní styky, které by mohly být mnohem intenzivnější než doposud. Dále velvyslanec uvedl, že od druhé poloviny roku si budou moci izraelští občané mající též slovenské občanství podávat na velvyslanectví žádosti o slovenský občanský a řidičský průkaz.

Velvyslanec ČR Tomáš Pojar
Velvyslanec ČR Tomáš Pojar

Po úvodních projevech účastníci věnovali vzpomínku životu a dílu nedávno zesnulého Chanana Rozena, který byl zakladatelem Ligy izraelsko-československého přátelství v padesátých letech. Účastníci schválili hospodaření Sdružení za minulý rok a zvolili nový výbor, jehož předsedou byl opět zvolen Natan Steiner. Závěr zasedání byl promítnut dokumentární snímek slovenské televize TS2 o Gisi Fleischmannové (1892-1944), ilegální člence bratislavské Pracovní skupiny, která se snažila zvláště o záchranu židovských dětí a mládeže.