Bývalý šéf Mosadu Meir Dagan: Izraeli nehrozí bezprostřední nebezpečí + video

Bývalý šéf Mosadu Meir Dagan: Izraeli nehrozí bezprostřední nebezpečí + video 4.69/5 (93.85%) 13 ohodnocení

F110530KG241-635x357Bývalý šéf Mosadu se na konferenci pořádané v New Yorku deníkem Jerusalem Post vyjádřil následovně: „Z pohledu krátkodobé perspektivy, nehrozí Izraeli nebezpečí ohrožení konvenčními zbraněmi.“ To podle něj znamená, že nehrozí nebezpečí ze Sýrie, která je nyní plně zaujata vnitřními záležitostmi. Podle Dagana Bašár Assad obelstil svět, když tvrdil, že hledá mír. Ve skutečnosti upevňoval vliv a bojeschopnost teroristických uskupení v regiónu. Oči Ameriky se otevřely a prohlédly, teprve poté, kdy v Sýrii vypukla občanská válka a tisíce civilistů byla povražděno.

Dagan dále uvedl, že má-li učinit prognózu, pak ani ze strany zemí jako je Egypt či Lýbie, kde se dostaly k moci islamistické režimy, nehrozí Izraeli bezprostřední nebezpečí. Z pohledu krátkodobé perspektivy Izraeli pravděpodobně nehrozí nebezpečí konvenční války, v tomto bodě souhlasí Dagan s bývalým předsedou vlády Olmertem.
Narozdíl od konvenčního nebezpečí je třeba nepodceňovat hrozbu z Iránu a stejně tak rozmáhající se terorizmus, podle Dagana má Izrael dostatek schopností se s těmito hrozbami vyrovnat.


hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Former Mossad Chief: No Immediate Threat to Israel