Dohoda o ukončení stávky leteckých společností

Dohoda o ukončení stávky leteckých společností 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Benjamin NetanjahuPředseda vlády Benjamin Netanjahu uvítal ukončení stávky izraelských leteckých společností, k němuž došlo v pondělí večer, a řekl, že projekt „Otevřené nebe“ je pouze jednou z reforem, které chce uvést do života. Podle Netanjauha byla tato stávka zbytečná a přinesla jen škodu cestujícím.

Rozhodnutí o zahájení projektu komentoval slovy: „Jsem přesvědčen, že soutěž je klíč k ekonomickému úspěchu a snížení cen. Proto jsem rád, že naše rozhodnutí ‚otevřít nebe‘ bylo uskutečněno.“ Připomněl, že reforma v oblasti mobilních telefonů, která vedla k dramatickému snížení cen, bude fungovat podobně v případě cen letenek. Jakmile zmizí monopoly, zvýší se konkurence, a to povede ke snížení cen letenek.

Netanjahu uvedl, že na základě dohody, která byla uzavřena v pondělí (22/4/2013) stát převezme 98 % výdajů na zajištění bezpečnosti letů.

Ministr financí Jair Lapid ještě před uzavřením dohody řekl, že stávka nezmění rozhodnutí vlády potvrdit dohodu s Evropskou unii v programu „Otevřené nebe“. Podle Lapida byla stávka neopodstatněná od samého počátku až do konce.

Toto prohlášení snad není úplně na místě, protože před pondělní dohodou se stát zavázal platit pouze 80% procent výdajů na bezpečnost. Ovšem Lapid vidí celou záležitost již pohledem ministra financí, který z 18 %, které musí ze státní kasy dodat, jistě není nijak nadšený.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Netanyahu Welcomes End of Airline Strike.