Egypt přerušil turistické letecké spojení s Íránem

Egypt přerušil turistické letecké spojení s Íránem 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

Iran AirPouhý týden poté, kdy po více než 30 letech bylo obnoveno přímé letecké spojení mezi Káhirou a Teheránem, Egypt lety až do června přerušil.

Egyptský ministr turismu Hišám Zaazúa (Hesham Za’azoua) přerušení leteckého spojení, které oznámila v neděli odpoledne egyptská státní tisková agentura MENA, nijak nezdůvodnil.

Došlo k němu nicméně poté, kdy minulý týden navštívila jižní Egypt skupina přibližně 50 íránských turistů a proti nim protestovali místní sunité s tím, že se Írán snaží v sunitském světě šířit šíitskou verzi islámu.

Mluvčí ministra zahraničí Íránu Ramín Mehmanparast včera vyjádřil naději na obnovení leteckého spojení a „více návštěv mezi oběma národy.“

Írán přerušil letecké spojení s Egyptem poté, kdy po Islámské revoluci poskytl egyptský prezident Anvar Sadat azyl svrženému íránskému šáhovi Rézovi Pahlavímu a uzavřel s Izraelem mírovou smlouvu. Islámská republika následně uvítala atentát na Sadata a po jeho vrahovi pojmenovala jednu z teheránských ulic.

Napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se začaly zlepšovat až po loňském zvolení Mohameda Mursího z Muslimského bratrstva egyptským prezidentem.

Protestující ultrakonzervativní salafisté se minulý týden při protestech neúspěšně pokusili v Káhiře vyplundrovat íránskou diplomatickou rezidenci. V reakci na to skupina íránských studentů přinesla včera na egyptskou zájmovou misi v Teheránu květiny jako symbol přátelství.