Izraelské námořnictvo chystá nákupy vojenských lodí na ochranu plynových polí

Izraelské námořnictvo chystá nákupy vojenských lodí na ochranu plynových polí 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

těžební věž ve Středozemním moři
těžební věž ve Středozemním moři

Izrael zamýšlí koupit nové vojenské lodě na ochranu nového naleziště zemního plynu Tamar, které právě začalo zásobovat zemi zemním plynem.

Izraelské námořnictvo by chtělo do ochrany nových plynových ložisek, která se všechna nacházejí ve Středozemním moři, investovat až 760 milionů dolarů (tj. okolo 15 miliard českých korun).

Na nákupním seznamu jsou až čtyři hlídkové lodě, každá o hmotnosti 1.200 tun a vybavená obrannými raketovými systémy, které mohou zneškodnit balistické rakety mířící na loď nebo na plynové vrty.

Je nezbytné, aby se jednalo o lodě s velkým dosahem doplutí. Oblast, v níž se nacházejí plynová pole, z nichž je Tamar je jedním, má větší rozlohu, než celý Stát Izrael. „Ochrana těchto strategických aktiv si žádá větší zdroje a rozsáhlejší přípravy,“ uvádí v prohlášení izraelské ministerstvo obrany.

Očekává se, že v roce 2016 začne Izraeli vedle Tamar produkovat vzácnou energii také obrovské naleziště Leviathan – jehož produkce by měla Izraeli umožnit zemní plyn dokonce vyvážet do jiných zemí. Ale nejprve je nutné těžební pole chránit.

Jednou z možností je dálkově řízená robotická loď, vyvíjená izraelskou zbrojovkou Rafael Advanced Defense Systems, která je vyzbrojená raketovým systémem.

Námořnictvo chce také koupit bezpilotní letouny, které by dokázaly odhalit a zneškodnit protilodní rakety odpálené z plavidel a potápěče na sebevražedných misích.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Shopping for Warships to Protect Gas Fields.

2 komentáře u „Izraelské námořnictvo chystá nákupy vojenských lodí na ochranu plynových polí“

Komentáře nejsou povoleny.