Premiér Palestinské správy Salám Fajád podává demisi

Premiér Palestinské správy Salám Fajád podává demisi 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

Salám Fajád
Salám Fajád

Předseda vlády Palestinské správy Salám Fajád (Salam Fayyad) dnes již podal nebo podá – v reakci na stále silnější kritiku své vlády – demisi, kterou zřejmě předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) přijme. Oznámila to agentura Maan.

Oba představitelé Palestinské správy a teroristické organizace Fatáh se v poslední době přeli o řadu záležitostí, je však otázkou, zda Abbás má za Fajáda vhodného náhradníka, kterého by akceptovali jak palestinští Arabové, tak cizina, na jejíchž finančních darech je arabská autonomie životně závislá.

Kritika Fajáda v poslední době zesilovala zejména kvůli neustávající finanční rozpočtové krizi, v jejímž důsledku palestinská arabská autonomie není schopna řádně a včas platit mzdy přebujelému sektoru veřejných zaměstnanců.

Salám Fajád, Mahmúd Abbás, Nábil Kasis
Nábil Kasis při nástupu do funkce ministra (zleva: Salám Fajád, Mahmúd Abbás, slib skládá Nábil Kasis)

Minulý měsíc se Fajád a Abbás dostali do otevřeného sporu, když premiér proti „prezidentově“ vůli souhlasil s demisí ministra financí Nábila Kasíse (Nabil Qassis).

Palestinská arabská média od té doby opakovaně píší o Abbásově snaze zbavit se příliš nezávislého Fajáda.

Současná Fajádova demise tak sice může být splněním jednoho velkého Abbásova přání, ale současně zcela nepochybně také začátkem jednoho velkého problému.

Salám Fajád, který v minulosti pracoval jako představitel Světové banky, je Západem vnímán jako záruka přijatelné úrovně rozpočtového hospodaření Palestinské správy a jeho odchod z čela vlády tak oslabí ochotu západních zemí posílat arabské autonomii dary na její provoz. Navíc je věcný Fajád považován za člověka, který by mohl být schopen dohodnout s Izraelem vznik Palestinského státu a nahradit Abbáse – který už řadu let nezákonně přesluhuje své funkční období – v čele „Palestiny.“

Podle spekulací by se novým premiérem vlády Palestinské správy, ovládající arabská autonomní území v Judeji a Samaří, měl stát Dr. Mohammad Mustafa, dosavadní předseda investičního fondu.

 هل استقال فياض أم أنها أحلام خصومه؟ – zpráva Maan (arabsky)